Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Szczepić czy nie szczepić? 7 faktów na temat szczepień


Szczepionki są przyczyną autyzmu, stanowią zagrożenie dla zdrowia, a poza tym na ich stosowaniu zależy głównie firmom farmaceutycznym, które dzięki nim dobrze prosperują. Takie zarzuty przeciwników szczepionek słychać coraz częściej. Jaka jest prawda? Co na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek mówią badania?


Wokół szczepień w ostatnich latach zrodziło się wiele kontrowersji i nieprawdziwych informacji. Przybierające na sile ruchy antyszczepionkowe informują o wysokim niebezpieczeństwie szczepień, a nawet ich szkodliwości. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy warto szczepić, a rodzice nie są już tak pewni czy szczepić dziecko. Przyjrzyjmy się więc pokrótce faktom na temat szczepień, które pomogą podjąć decyzję – szczepić czy nie szczepić.


Fakt 1: Szczepionki nie powodują autyzmu


Dwadzieścia lat temu, brytyjski lekarz Andrew Wakefield, wypuścił w świat informację, że szczepionki są przyczyną autyzmu. Mimo, że udowodniono nieprawdziwość tych informacji wieloma badaniami, a lekarz ten stracił prawo wykonywania zawodu, ciągle w naszym społeczeństwie panuje mit łączący szczepienia z autyzmem.


Fakt 2: Składniki szczepionek są bezpieczne dla zdrowia


Substancje pomocnicze dodawane do szczepionek, w tym tiomersal i aluminium są dodawane w ilościach bezpiecznych i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.


Fakt 3: Szczepionki są dokładnie przebadane


Szczepionki to jedne z najlepiej przebadanych leków. Muszą przejść wieloletnie badania kliniczne i dopiero po rzetelnym udowodnieniu ich skuteczności i bezpieczeństwa, mogą zostać wprowadzone na rynek.


Fakt 4: Odczyny poszczepienne występują bardzo rzadko i najczęściej są łagodne


Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą pojawić się po każdym szczepieniu. Zwykle są one łagodne – obrzęk, zaczerwienienie w miejscu podania, gorączka lub utrata apetytu. Najczęściej ustępują w ciągu kilku godzin. Zastanawiając się nad tym, czy szczepić czy nie, warto wiedzieć, że w Polsce w latach 2008-2012 średnio rocznie rejestrowało się ok. 1 000 przypadków wystąpienia odczynów poszczepiennych. W latach 2003-2012 nie doszło do żadnego zgonu w wyniku szczepienia, a ciężkie odczyny poszczepienne w roku 2012 stanowiły 0,3% wszystkich NOP-ów.


Fakt 5: Szczepionki nie chronią w 100% przed zachorowaniem, ale znacznie zmniejszają jego ryzyko


Szczepionka nie chroni całkowicie przed zachorowaniem. Można się więc zastanowić, czy warto szczepić. Efektywność szczepionek dziecięcych jest jednak duża – 85-98%. Nawet jeśli dojdzie do zachorowania, choroba ma zwykle łagodny przebieg i jest mniejsze ryzyko wystąpienia jej powikłań.


Fakt 6: Zaprzestanie szczepień stwarza ryzyko wzrostu zachorowań 


Badania jednoznacznie pokazują, że spadek ilości szczepień skutkuje wzrostem zachorowalności. W latach 80-tych w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Japonii doszło do masowych zachorowań na krztusiec, łącznie z przypadkami śmiertelnymi - właśnie wskutek obawy przed szczepionkami i spadkiem ilości szczepień.


Fakt 7: Przychody ze szczepionek nie są głównym źródłem zarobku dla firm farmaceutycznych


Firmy farmaceutyczne zarobiłyby znacznie więcej na leczeniu chorób, przed którymi chronią szczepionki. Przychody ze sprzedaży szczepionek, w 2013 r. stanowiły ok. 2-3% wartości całego rynku farmaceutycznego.


Osoby szukające odpowiedzi na pytanie czy warto szczepić, powinny zapoznać się z wiarygodnymi informacjami na ten temat. Rodzice zastanawiający się, czy szczepić dziecko muszą być świadomi konsekwencji jakie niesie ze sobą rezygnacja ze szczepionek. Szczepienia są potrzebne i obecnie stanowią najlepszą formę zapobiegania chorobom zakaźnym.


Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł