Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Najlepsze preparaty z magnezem - przegląd okiem farmaceuty


Czym różnią się od siebie najpopularniejsze magnezy oferowane w aptekach i drogeriach? Jak nie dać się zwieść reklamom i wybrać magnez najlepiej dopasowany do potrzeb? Radzi farmaceuta, ekspert allecco.pl.


Jony magnezu pełnią w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Wpływają one m.in. na przekaźnictwo nerwowe, odpowiadając za odpowiednią pracę mięśni, w tym także mięśnia sercowego, za spokojny sen i spadek napięcia nerwowego. Jest to szczególnie ważne, kiedy tempo życia wzrasta, spożywamy przetworzone, niepełnowartościowe posiłki i pijemy dużo kawy oraz herbaty, które wypłukują magnez z organizmu. Więcej na temat roli magnezu oraz wskazań do jego stosowania znajdziecie w poradniku allecco.pl pt. Jak wybrać preparat z magnezem?


Skupmy się teraz na magnezach, o które najczęściej pytają poszczególne grupy pacjentów w aptekach. Czy rozreklamowane produkty są warte uwagi i można je rekomendować? Oto kilka z nich: 


Magnez dla kobiet w ciąży:


Magne B6

To niewątpliwie najbardziej znany magnez lek na rynku, po który sięgają zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci od 6 r.ż., czy osoby starsze. Organiczna sól magnezowa – mleczan oraz duża zawartość witaminy B6, zapewniają dobrą przyswajalność preparatu. W celu uzupełnienia codzienne diety o magnez wystarczy stosować jedną lub 2 tabletki, natomiast w kwestiach typowo leczniczych wskazane są większe ilości, nawet do 8 tabletek. 


Asmag forte

Kiedy lekarz zleca magnez w ciąży w dużych dawkach, to często jest to właśnie ten lek. Znany od lat, w postaci soli organicznej, bez witaminy B6, której nie należy nadużywać w ciąży (do 2 mg na dobę) - to argumenty które przemawiają za taką rekomendacją tego produktu. Niewątpliwe jednak, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na jony magnezowe w ciąży należy stosować preparat nawet 3 razy dziennie, do 6 tabletek. Warto jednak dodać, że duże, niepowlekane tabletki nie są łatwe do połknięcia, lecz dla łatwiejszego stosowania można je rozkruszać.


Magnez dla seniorów


Neomag Cardio

Magnez B6, to nie wszystko co możemy znaleźć w tym produkcie. Jest tutaj dodatkowo potas oraz wyciąg z głogu, co w efekcie ma dobry wpływ nie tylko nie przewodnictwo nerwowe, ale także na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Zawartość samych jonów magnezowych jest niewielka, podobnie z jej przyswajalnością, ze względu na nieorganiczną sól – węglan magnezu, ale jest to produkt, który świetnie sprawdza się w uzupełnianiu niedoborów magnezu u osób starszych.


Magnez skurcz + wit. B6

Magnez i potas oraz witamina B6 pomagają przy uporczywych skurczach mięśni. Problem ten dotyczy głównie osób stosujących leki wypłukujące te pierwiastki z organizmu (leczenie nadciśnienia). Warto wtedy sięgnąć po tego typu produkt i stosować go nawet 2 – 3 razy dziennie. 


Magnez dla aktywnych 


ChelaMag B6 

Forma chelatu, czyli zamknięcie jonów magnezu pomiędzy dwoma cząsteczkami aminokwasu, to jak podaje producent świetny sposób na najlepiej przyswajalny magnez. Czy to prawda? Biodostępność chelatów magnezu jest nieco niższa niż soli organicznych, ale zawartość samych jonów w jednej kapsułce powinna stanowić wystarczające uzupełnienie codziennej diety. Nawet dla osób żyjących aktywnie i uprawiających sport.


Magnefar B6

Cytrynian magnezu to forma organiczna o wysokiej przyswajalności, porównywalnej z mleczanem. Dzienne zapotrzebowanie na magnez zostanie uzupełnione dzięki zastosowaniu 1 lub 2 tabletek, ponieważ zawartość czystych jonów magnezowych jest nieco wyższa niż w innych popularnych preparatach. Co za tym idzie jest to dobry i ekonomiczny suplement diety.


Magnez dla chorych na nowotwory


Slow – Mag

Nieorganiczna sól magnezowa, czyli chlorek, która jako jedyna jest tak dobrze przyswajalny jak związki organiczne. Nie mamy tutaj dodatku witaminy B6, zwiększającej biodostępność jonów magnezowych. Dlatego jest to lek rekomendowany dla chorych na nowotwory lub w innych przypadkach, kiedy witaminy z grupy B nie są wskazane. 


Magnez dla dzieci


Magnum Junior

To magnez dla dzieci od 3. roku życia w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Nie zawiera za dużo cukrów, czy sztucznych barwników i spokojnie może stanowić uzupełnienie diety naszych pociech, szczególnie tych mniej spokojnych i mających problem ze skupieniem uwagi. 


Magnefar B6 Junior syrop

Alternatywą dla magnezu w saszetkach jest smaczny malinowy syrop, również uzupełniający niedobory u tego cennego składnika u dzieci od 3. roku życia. Należy podawać maluchom dwie łyżeczki pomiędzy posiłkami.


Magnez dla mężczyzn


MenMag

Popularny magnez dla mężczyzn wzbogacony o cynk i wyciąg z korzeni maca. Poprawia tym samym sprawność seksualną i uzupełnia dietę o magnez, którego niezbyt duża zawartość jest rekompensowana dobrą przyswajalnością (dzięki soli organicznej, którą jest mleczan magnezu).


Karina Szmyd, ekspert allecco.pl


Masz pytanie? Napisz do naszych ekspertów: farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

Magnez cardio + wit.B6 50 kapsułek

Suplement diety dla osób dorosłych zawierający połączenie magnezu z witaminą B6 i potasem oraz wyciągiem z głogu.

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Jak wybrać dobry magnez?

Jak wybrać dobry magnez?

0
Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Reguluje wiele procesów i decyduje o tak wielu reakcjach chemicznych, że właściwie bez niego funkcjonowanie byłoby nie możliwe.
czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł