Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Żylaki, pajączki, kruchość naczyń krwionośnych - jak dobrać skuteczne preparaty?


Co jest przyczyną pękania naczynek? Jak je wzmocnić i pomóc cerze naczynkowej? Które preparaty z apteki wybrać na żylaki? Co lepsze na hemoroidy: maść, żel czy czopki? Podpowiada ekspert Allecco.pl.


Pękanie drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje) jest częstym problemem estetycznym i zdrowotnym. Dotyczy głównie kobiet, jednak coraz częściej zdarza się u także u mężczyzn. Przyczyny jego powstawania nie są do końca poznane, jednak wiele badań wskazuje na uwarunkowania genetyczne, braki w diecie produktów bogatych w substancje odżywcze (witamina C, rutyna), zaburzenia wchłaniania, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.


Pierwsze objawy kruchości naczyń to drobne „pajączki” na skórze twarzy i nóg, krwawienia dziąseł, zdarzają się drobne krwotoki z nosa, drobne żylaki i obrzęki. Naczynia krwionośne są osłabione, objawia się to powstawaniem worków pod oczami i opuchlizną kończyn dolnych.


Dlaczego naczynia pękają?


Układ żylny kończyn dolnych stanowią dwa oddzielne układy żył powierzchniowych i głębokich. Żyły powierzchniowe zbierają krew ze skóry, tkanki podskórnej i węzłów chłonnych, następnie łączą się z żyłami głębokimi, którymi większość krwi wraca z nóg do serca. Powrót krwi żylnej do serca odbywa się za pośrednictwem pompy naczyniowo-mięśniowej w stopach i łydkach.


Przy niesprzyjających warunkach (np. długotrwałe siedzenie lub stanie) pompa przestaje prawidłowo funkcjonować i krew zaczyna zalegać w naczyniach. To podnosi ciśnienie w żyłach kończyn, ściany naczyń poszerzają się, a ponieważ są kruche i mało elastyczne, dochodzi do ich pękania. Taki długotrwały mechanizm może prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej.


Ryzyko powstawania „pajączków” naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem, układ żył w podeszłym wieku jest mniej elastyczny i częściej dochodzi do uszkodzenia naczyń. Udowodniono duży wpływ żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) na obniżenie sprężystości naczyń. Największy poziom estrogenów u kobiet przypada na okres dojrzewania, ciąży i menopauzy. Wtedy właśnie pojawiają się pierwsze widoczne objawy osłabienia naczyń krwionośnych w postaci drobnego zaczerwienienia na skórze. Do tego dochodzi stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza), które sprzyjają temu zjawisku.


Do czego prowadzi brak ruchu i otyłość?


Słabe i kruche naczynia mogą w konsekwencji prowadzić do niewydolności żylnej, pojawiają się żylaki na kończynach, towarzyszą temu obrzęki i ból, powstają hemoroidy i związane z tym świąd, pieczenie i krwawienie. Słaba kondycja naczyń jest przyczyną powstawania alergii. Przez nieszczelne naczynia do tkanek organizmu mogą łatwo przedostawać się substancje drażniące takie jak pyłki, roztocza i inne drobnoustroje.


Nieszczelne naczynia mogą powodować choroby skóry. Zaczerwienia na skórze twarzy pojawiają się najczęściej w okolicach nosa, na policzkach i na brodzie. Pod skórą tworzą się wyraźne czerwone linie, które mają tendencje do długiego utrzymywania się. Zjawisko to dotyka prawie 60% populacji.


Mała elastyczność ścianek naczyń nasila się przy skrajnych temperaturach (gorące kąpiele, sauna, solarium), silnym wietrze i intensywnym nasłonecznieniu. Skóra cienka i sucha jest bardziej narażona na pękanie naczynek, dlatego warto zadbać o jej prawidłową pielęgnację i nawilżenie. W aptekach dostępne są specjalistyczne kremy wzmacniające na naczynka oraz szeroka gama preparatów do pielęgnacji ciała, np. Iwostin Capillin Duo ujędrniający krem na naczynka, Iwostin Capillin płyn micelarny wzmacniający naczynka, Coupeliac Skin in balance żel dermatologiczny czy La Roche rosaliac UV Riche wzmacniający krem do skóry naczynkowej.


Również silny stres i duży wysiłek fizyczny może spowodować powstawanie rumienia. Stosując kosmetyki należy wybierać te bez dodatku alkoholu, mentolu, olejku eukaliptusowego oraz unikać peelingów ziarnistych, by nie podrażniać cery.


Jak wzmocnić kruche naczynka?


Chociaż często przypadłość ta jest uwarunkowana genetycznie, to dieta bogata w substancje uszczelniające naczynia może w znacznym stopniu ograniczyć rozwój choroby. Owoce i warzywa zawierające witaminę C, zielone warzywa (brokuły, kapary, kapusta) i kasza gryczana to nasi sprzymierzeńcy w walce z tą dolegliwością. Jeśli dochodzi do tego odpowiednia dieta i zdrowy styl życia (regularne ćwiczenia, spacery, zmiana pozycji szczególnie u osób długo siedzących lub stojących), to można mieć nadzieję na osłabienie objawów lub opóźnienie ich pojawienia się. 


Należy także zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnacja ciała, w tym na stosowanie chłodnych natrysków zamiast gorących kąpieli oraz stosowanie kremów i balsamów zawierających substancje uszczelniające naczynia z rutyną, ruszczykiem. 


W aptekach dostępne są leki i suplementy diety w postaci tabletek, kapsułek, czopków i maści uszczelniających naczynia zawierające naturalne wyciągi z kasztanowca, ruty czy oczaru oraz leki z dodatkiem heparyny w postaci żelowej do stosowania zewnętrznego, ułatwiające wchłanianie krwiaków po iniekcjach, stłuczeniach, siniakach.


Jak leczyć żylaki?


Drobne „pajączki” na nogach zaniedbane przez dłuższy czas mogą prowadzić do powstawania żylaków kończyn dolnych. Krew z kończyn nie odpływa prawidłowo do serca tylko pozostaje w naczyniach, które zwiększają swoją objętość. To powoduje ich obrzmienie i ból, a ten długotrwały stan może doprowadzić do powstawania żylaków. Dostępne w aptece preparaty na żylaki poprawiają elastyczność i napięcie ścian naczyń krwionośnych. Leki, które korzystnie wpływają na stan żył nazywa się flebotropowymi lub flebotonicznymi. Najczęściej występujące choroby żył, z którymi zgłaszają się pacjenci do apteki to przewlekła niewydolność żylna potocznie zwana żylakami kończyn dolnych oraz hemoroidy.


Żylaki to jedna z najczęstszych chorób układu krwionośnego, objawia się wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami widocznymi pod skórą. Powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych, napór wysokiego słupa krwi w żyłach o uszkodzonych zastawkach jest największy u dołu nogi z tego powodu najczęściej powstają w okolicach łydki, ale mogą też pojawiać się na podudziu i udach. Towarzyszą temu silne dolegliwości bólowe i skurcze nóg. Choroba częściej dotyka kobiet, a zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. 


Diosmina na żylaki kończyn dolnych


Diosmina razem z hesperydyną to silne flawonoidy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność i zapobiegają obrzękom. Diosmina łagodzi ból i uczucie ciężkości nóg – dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żył. Diosmina stosowana jest również pomocniczo w leczeniu hemoroidów. Działanie przeciwzapalne odpowiada za ochronę ścian naczyń krwionośnych i poprawę ich szczelności.


Dostępna w postaci zmikronizowanych tabletek i kapsułek oraz jako preparat do stosowania zewnętrznego w postaci kremu lub żelu (np. tabletki z diosminą Phlebodia 600 mg, Diosminex max 1000 mg, żel na żylaki DIH lipożel do nóg, Diosminum max 500 mg). W profilaktyce żylaków nieocenione zasługi mają podkolanówki i rajstopy uciskowe do codziennego użytku (np. Detramax rajstopy uciskowe).


Hemoroidy - przyczyny powstawania


Przyczyną powstawania hemoroidów jest wzrost ciśnienia krwi w żyłach pod błoną śluzową w końcowym odcinku jelita grubego. Towarzyszy temu ból, swędzenie, pieczenie, ogólny dyskomfort i częste krwawienia, szczególnie przy oddawaniu stolca. Schorzenie to jest problemem cywilizacyjnym, statystycznie dotyka co drugiej osoby.


Rozwojowi choroby sprzyja siedzący tryb życia (praca za biurkiem, zawodowi kierowcy), nieodpowiednia dieta pozbawiona warzyw i owoców, zbyt mała ilość płynów. Ciąża jest okresem, kiedy mogą pojawić się objawy hemoroidów po raz pierwszy, rozwijający się płód uciska na układ żylny, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i może powodować zaburzenia w pracy jelit.


Dostępne w aptece preparaty na hemoroidy zawierają wyciągi z ruszczyka, oczaru, nagietka i występują w wersji czopków i maści (np. Czopki na hemoroidy Avenoc, Ruscorex maść na hemoroidy czy czopki doodbytnicze na hemoroidy Hemocal).


W bardziej zaawansowanych stadiach choroby hemoroidalnej warto zastosować produkty zawierające tribenozyd, hydrokortyzon, dodatek lidokainy czy bakterie Escherichia coli w postaci czopków (np. Procto glyvenol czopki, Czopki Hemkortin hc czy Posterisan).


Preparaty na kruche naczynka i do skóry naczynkowej – jak wybrać?


Najczęściej wybieranymi substancjami pochodzenia naturalnego do wzmocnienia naczyń krwionośnych są: escyna, oczar, witamina C z rutozydem, rutyna, ruskogeniny oraz arnika.


Escyna pochodzi z nasion kasztanowca, z kory uzyskuje się eskulinę. Wyciąg z nasion kasztanowca hamuje działanie enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy, dzięki temu uszczelnia żyły i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych, co zapobiega przenikaniu osocza do tkanek i powstawaniu obrzęków. Hamuje w istotny sposób stany zapalne w żyłach i poprawia ich elastyczność. Dodatkowo zmniejsza lepkość krwi, przez co działa przeciwzakrzepowo i przyspiesza wchłanianie krwiaków. Doustne preparaty z escyną to np. Aescin lub Reparil.


Wyciągi z oczaru wirginijskiego uszczelniają naczynia krwionośne zmniejszając kruchość żyłek, regulują również krążenie podskórne działając przeciwzapalnie (np. Czopki na hemoroidy Avenoc ).


Witamina C z rutozydem wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwdziała infekcjom uszkadzającym żyły. Naturalnie występuje w dużej ilości w owocach aronii i dzikiej róży. Rutozyd jest najczęściej stosowany w formie lepiej przyswajalnej jako półsyntetyczna pochodna. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych zmniejszając ich przepuszczalność i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. Rutozyd w połączeniu z witaminą C przedłuża i wzmacnia jej działanie (np. Redblocker).


Ruskogeniny (wyciągi z kłączy ruszczyka kolczastego) uszczelniają i wzmacniają osłabione żyły. Dodatkowo działają przeciwobrzękowo i łagodzą świąd, co jest pomocne w leczeniu hemoroidów (np. Cyclo-3-fort lub Maxi-3-vena).


Krzemionka działa uelastyczniająco na naczynia krwionośne, zapobiega również powstawaniu zatorów.


Wyciągi z arniki w postaci ziołowych mieszanek lub maści działają na ściany naczyń włosowatych, przyspieszają wchłanianie się krwiaków i sińców, dodatkowo wykazują działanie przeciwzakrzepowe zapobiegając niewydolności żył (np. Neodealt maść).


Witamina K reguluje wytwarzanie protrombiny – białka, od którego zależy krzepnięcie krwi. Zapobiega krwotokom, zmniejsza krwiaki. Odpowiednia dieta, zawierająca duże ilości ciemnozielonych warzyw (brokuły, szpinak) oraz niektórych owoców (awokado, brzoskwinia) zapewnia naturalne źródło tej witaminy. Jeśli zachodzi konieczność uzupełniania jej poziomu w aptece znajdziemy odpowiedni dla siebie preparat np. K2 Vitum forte.


Heparyna jest związkiem organicznym, zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych hamując wszystkie etapy tego procesu. Stosowana jako lek przeciwzakrzepowy, zapobiegający tworzeniu się skrzeplin. Ułatwia wchłanianie się krwiaków (np. po iniekcjach, przy stłuczeniach, siniakach, przy wylewach podskórnych). Dostępna do stosowania zewnętrznego w postaci żelu i kremu (np. Lioton 1000 żel lub Fortiven activ żel na żylaki). 


Podsumowując, warto obserwować swój organizm, prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o to, by pozornie błahe objawy nie doprowadziły do poważnych chorób.


Barbara Genser, magister farmacji, ekspert Allecco.pl


Polecamy produkty

Diosminum Max 500 mg 60 tabl.

Suplement dostarczający bioflawonoidy w postaci zmikronizowanej frakcji flawonowej, w tym diosminę i hesperydynę.

17,93 zł

?
Avenoc czopki 10 szt.

Czopki stosuje się wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd.
Procto-Hemolan krem 20 g / Hemoroidy

Krem Procto-Hemolan jest lekiem przeznaczonym do stosowania doodbytniczego. Substancje czynne zawarte w leku działają miejscowo i nie wywierają działania ogólnego.

22,01 zł

?

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Hemoroidy - przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Hemoroidy - przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

0

Hemoroidy to powszechny problem, występuje częściej niż nam się może wydawać. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych oraz starszych. Ta wstydliwa dolegliwość zaczyna być leczona niestety dopiero w bardziej zaawansowanym stadium co jest bardzo uciążliwe i krępujące dla chorego. Dlatego warto dbać o to, aby zapobiegać chorobie niż ją potem leczyć. Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów? Jak je leczyć? Podpowiadamy.

czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

0
Wybierając w sklepie tłuszcz musimy zastanowić się, do jakiego typu potraw będziemy chcieli go użyć. Należy też pamiętać o tym, że niekoniecznie najważniejsze jest to, co o danym produkcie napisał producent. Również cena nie zawsze świadczy o jakości – podpowiada czytelnikom allecco.pl Wanda Baltaza, dietetyczka.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
00,00 zł