Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Problemy skórne u niemowląt


Szorstka i łuszcząca się skóra niemowlaka może stać się nie lada wyzwaniem i dla dziecka, i dla jego rodziców. Jak pomóc maluszkowi środkami dostępnymi w aptece, a kiedy szukać wsparcia u lekarza? Oto porady eksperta Allecco.pl.


Problemy skórne u niemowląt to, niestety, częsty problem. Dziecko reaguje zmianami skórnymi na składniki pożywienia, środki myjące i piorące, a także inne czynniki.    


Przejściowe zmiany skórne u niemowląt


Struktury skórne u niemowląt nie są w pełni wykształcone. Chodzi tutaj głównie o naczynia krwionośne i gruczoły łojowe, ale także o kształtowanie się gospodarki hormonalnej. Właśnie dlatego wystarczy, że dziecku jest za zimno, a na jego skórze obserwujemy czerwone plamki, które znikają po ogrzaniu malucha. Jest to tzw. skóra marmurkowa. Zmiany tego typu powinny ustąpić samoistnie po 4. tygodniu życia dziecka. Do tego typu zmian przejściowych należy również trądzik noworodkowy, objawiający się grudkowatymi zmianami na twarzy maluszka. Na szczęście problem powinien także minąć po 3. miesiącu życia niemowlaka. 


W przypadku zmian przejściowych wystarczy jedynie odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, za pomocą delikatnych produktów typu kosmetyki dla niemowląt, przeznaczone do pielęgnacji dzieci od 1. dnia życia. Można sięgnąć po linię kosmetyków Cetaphil baby, ponieważ zapewni ona odpowiednie nawilżenie i higienę maluszkowi. 


Chorobowe zmiany skórne u niemowląt


Niestety, wiele zmian na skórze dziecka nie mija samoistnie i wymaga ingerencji mocniejszych środków pielęgnacyjnych, ochronnych, czy nawet takich zaordynowanych przez lekarza. Do tego typu zmian należą:


1. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt (ciemieniucha)

Powstaje na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie maluszka, ponieważ za jego powstawanie odpowiadają androgeny matki, krążące w krwioobiegu dziecka jeszcze po porodzie. Problem dotyczy dzieci do 10. tygodnia życia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Ciemieniucha u dzieci – jak leczyć, jak się pozbyć?


Pielęgnacja zmian powinna bazować na preparatach o działaniu złuszczającym i ochronnym. Informacje o nich można znaleźć w kategorii Ciemieniucha


2. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Pojawia się najczęściej u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, co jest elementem odróżniającym zmiany atopowe od ciemieniuchy. Faza niemowlęca choroby trwa mniej więcej do 2. roku życia. Po tym okresie może przejść w etap dziecięcy. Niewątpliwie jest to choroba o podłożu genetycznym, która wiąże się także z nieprawidłową budową naskórka oraz upośledzeniem układu immunologicznego. Po kontakcie z alergenem ze środowiska zewnętrznego na skórze pojawia się odczyn zapalny. Składniki alergizujące mogą być zawarte w pożywieniu, np. białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, ale również w powietrzu, np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśń. 


Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawy:

  • szorstka i sucha skóra u niemowlaka,
  • grudkowate wypryski, którym towarzyszy rumień w okolicach twarzy, ale także symetrycznie na całym ciele, czy w zgięciach kończyn,
  • suche plamy na skórze niemowlaka,
  • silny świąd,
  • skóra łuszczy się.


W momencie wystąpienia objawów choroby należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią kurację, opartą w głównej mierze na maściach sterydowych, dzięki którym zostanie ugaszony odczyn zapalny. Bardzo ważne w przypadku tej grupy pacjentów jest unikanie, w miarę możliwości, alergenów oraz pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry. Do tego celu najlepiej stosować emolienty dla niemowląt, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie i ochronę. Tego typu preparaty można znaleźć w zakładce – Kosmetyki dla skóry atopowej


Skóra atopowa u niemowląt kosmetyki – na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatu


Na pewno względy ekonomiczne będą przeważały w wielu przypadkach, gdyż pielęgnacja skóry atopowej powinna odbywać się codziennie. Warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie surowców, z których otrzymywany jest preparat. 


W przypadku linii Emolium mamy do czynienia z odpowiednio oczyszczoną parafiną, co minimalizuje ryzyko podrażnienia i zapewnia odpowiednią ochronę skórze. Dlatego po każdym myciu zaleca się rozprowadzić na skórze dziecka Emolium emulsja do ciała.  


Preparatem z tej grupy stawiającym na ochronę skóry przed rozwojem stanu zapalnego, dzięki zawartości metabolitów bakterii kwasu mlekowego, jest Latopic emulsja do kąpieli


3. Pokrzywka – nietolerancja laktozy u niemowląt: objawy skórne

Odmienną reakcją alergiczną niż atopowe zapalenie skóry, pojawiającą się na skórze maluszka, jest pokrzywka. Swędzące bąble powstają jako reakcja na pokarm, barwniki, środki piorące czy leki. Również przy niedoborach enzymu trawiącego cukier mleczny (laktoza) – laktazy, oprócz objawów ze strony przewodu pokarmowego, jak kolki, biegunki, przelewania, obserwujemy wykwit skórny w postaci pokrzywki. 


Metoda leczenia polega na unikaniu substancji mogących wywołać alergię czy podaniu dziecku, po konsultacji lekarskiej, leków przeciwalergicznych. Można sięgać również po preparaty łagodzące, działające przeciwświądowo i zmniejszające odczyn skórny, np. Bepanthen Sensiderm krem


Autor: Karina Szmyd, ekspert Allecco.pl.


Masz pytanie? Napisz do naszych ekspertów: farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

Alantan maść 30 g

Maść stosowana w leczeniu różnego rodzaju ran, oparzeń i odmrożeń.
ATOPERAL BABY Plus krem 50 ml

Krem przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji skóry suchej wrażliwej i atopowej, dzieci i niemowląt.
BAMBINO Krem ochronny 150 ml

Krem ochronny do twarzy ciała i pupy. Jest szczególnie delikatnym produktem do codziennej ochrony wrażliwej skóry niemowląt i dzieci.

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł