Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Mleko modyfikowane dla niemowląt - jak wybrać?


Mleko modyfikowane dla niemowląt jest wybierane przez mamy, które z różnych przyczyn nie karmią piersią. Wybór odpowiedniego mleka dla swojej pociechy może być jednak dość przytłaczający, ze względu na dużą różnorodność tych produktów. Jak zatem wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla naszego dziecka?Mleko początkowe i mleko następne


Mleko modyfikowane najczęściej powstaje na bazie mleka krowiego. Jest ono odpowiednio zmieniane i dodatkowo wzbogacane wieloma witaminami i innymi składnikami tak, aby jak najlepiej przypominało mleko matki. Wybierając takie mleko dla swojego dziecka, w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wiek malucha. Od urodzenia do 6-go miesiąca życia stosuje się mleko początkowe, oznaczone numerem 1. Po tym okresie wprowadza się mleko następne z numerem 2. Jest ono przeznaczone dla dzieci do ukończenia 12-go miesiąca życia. Dostępne są również mieszanki mleczne z numerem 3 – stosowane do 2-go roku życia, numerem 4 – do 3-go roku życia i numerem 5, które są odpowiednie po ukończeniu 2,5 lub 3 lat w zależności od producenta. Dobór mleka modyfikowanego jest zależny głównie od wieku, ponieważ organizm na różnych etapach rozwoju wymaga nieco innych składników. W związku z tym, skład tych mieszanek też się zmienia. 


Mleko początkowe to np. mleko Bebilon 1, mleko Enfamil 1 lub mleko Humana 1. Każda z tych mlecznych mieszanek może być zastosowana u najmłodszych. Poza podstawowymi składnikami, są one również wzbogacone dodatkowymi substancjami, np. prebiotykami, nukleotydami, które m.in. wzmacniają odporność, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi lub błonnikiem. Wymienione powyżej mleka początkowe różnią się nieco smakiem i konsystencją. Nie każde z nich musi odpowiadać dziecku, dlatego czasem konieczna będzie jego zmiana. Na szczęście istnieje wiele rodzajów mleka modyfikowanego i każdy rodzic na pewno ostatecznie znajdzie takie, które posmakuje jego maleństwu. 


Mleko następne różni się przede wszystkim większą zawartością żelaza. Jeśli dziecko dobrze tolerowało mleko określonego producenta, warto wybrać mleko następne z tej samej linii. Może to być odpowiednio mleko Bebilon, mleko Enfamil lub mleko Humana z oznaczeniem 2. Warto wiedzieć, że zmieniając mleko początkowe na mleko następne, dobrze jest robić to stopniowo. Można np. zastąpić miarkę wcześniej stosowanego mleka nowym i powoli zwiększać te proporcje  w ciągu kolejnych dni lub zamienić początkowo całą jedną porcję mleka i podczas następnych dni pozostałe porcje. Zapobiegnie to możliwym nieprzyjemnym objawom ze strony przewodu pokarmowego, typu zaparcia czy bóle brzuszka. 


Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego


Mleko modyfikowane zwykle powstaje przez odpowiednie ulepszenie mleka krowiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje również mieszanka mleczna na bazie mleka koziego. Mleko kozie jest nieco bardziej zbliżone do mleka matki w porównaniu z mlekiem krowim. Zawiera również więcej tłuszczów i jest łatwiej trawione przez przewód pokarmowy dziecka. Nie jest natomiast zalecane w przypadku stwierdzenia alergii na białka mleka krowiego. Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego to np. Capricare 1, a dla półrocznych maluchów Capricare 2. Mleko Capricare zostało przebadane klinicznie i zawiera wszystkie niezbędne dziecku wartości odżywcze.


Mleko dla wcześniaków


Mleko początkowe nie jest przystosowane do podawania wcześniakom z niską masą urodzeniową. Te maluchy mają specjalne potrzeby i skład mleka musi być do nich jak najlepiej dostosowany. Mleko dla wcześniaków najlepiej wybrać wspólnie z lekarzem. W aptece dostępne jest m.in. mleko Bebilon Neonatal lub mleko PreNan. Mleko dla wcześniaków ma większą zawartość witamin i składników mineralnych, a także jest bardziej kaloryczne. 


Mleko modyfikowane a specjalne potrzeby dziecka


Każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby. Jeśli jego stan zdrowia jest dobry i nie pojawiają się żadne niepokojące objawy po podaniu zwykłego mleka modyfikowanego, można spokojnie stosować któryś z wyżej wymienionych produktów. 


Mleko na wzdęcia i kolki – Comfort, AntiColic


Gdy maluchowi doskwierają wzdęcia i kolki, można wybrać mleko o zmniejszonej zawartości laktozy. Takie mieszanki oznaczone są zwykle jako Comfort lub AntiColic. Białko w nich zawarte jest częściowo rozdrobnione, dzięki czemu łatwiej ulega trawieniu w niedojrzałym jeszcze przewodzie pokarmowym dziecka. Przykładem jest mleko Bebiko 1 Comfort, mleko Bebilon Comfort 1 i mleko Humana Anticolic. W aptece dostępne jest również mleko Enfamil O-Lac. Jest to mleko zupełnie pozbawione laktozy, przeznaczone dla niemowląt z objawami nietolerancji tego cukru. Może być ono stosowane od urodzenia.


Mleko dla dzieci często ulewających - AR


U niektórych dzieci obserwuje się częste ulewanie pokarmu. Głównie jest to spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad co do karmienia dziecka. Warto to robić częściej, ale z użyciem mniejszej ilości mleka. Należy pamiętać o koniecznym odbijaniu po karmieniu i odczekać przed ponownym włożeniem dziecka do łóżeczka. Kiedy malec położony jest płasko na wznak, prawdopodobieństwo ulewania jest większe. Zaleca się więc układanie dziecka na boku i podłożenie mu czegoś pod głowę. Jeśli jednak przestrzeganie tych zaleceń nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można wybrać mleko, które zmniejszy ten problem. Jest ono oznaczone jako AR. Skład takiego mleka został wzbogacony o substancje zagęszczające, które zapobiegają cofaniu się pokarmu do przełyku. Przykładem jest mleko Bebilon AR lub mleko Humana AR. W aptece dostępny jest również preparat zagęszczający Bebilon Nutriton, który można dodawać do stosowanego mleka modyfikowanego.


Mleko dla alergików - HA


Symbolem HA oznaczone są mieszanki hipoalergiczne. Są dedykowane dzieciom z podwyższonym ryzykiem choroby alergicznej, czyli kiedy występuje ona wśród najbliższej rodziny. W mleku tym białko podlega rozdrobnieniu, dzięki czemu ma mniejsze właściwości uczulające. Przykłady takich produktów to m.in. mleko Bebilon HA 1 i mleko Humana HA 2. Jeśli natomiast u dziecka stwierdzono alergię na białka mleka krowiego, lekarz zaleci podanie mieszanki o większym stopniu rozdrobnienia białka. Przy stosowaniu takiego mleka jest mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.


Zagęszczone mleko dla niejadków – R, GR


Mleko modyfikowane może być również oznaczone symbolem R lub GR. Dodany ma ono kleik ryżowy lub ryżowo - gryczany. Przeznaczone jest dla dzieci ze słabym apetytem lub dla tych maluchów, które szybką stają się znowu głodne. Takie mleko zapewni im uczucie sytości na dłużej. Jest to np. mleko Bebiko 2R


Mleko przeciw biegunkom - HN


W aptece można też nabyć mleko Humana HN przeciw biegunkom. Zawiera ono prebiotyki i inne składniki przywracające prawidłową pracę układu pokarmowego. Co więcej, można je stosować albo jako napój z butelki, albo jako posiłek stały w postaci kaszki.


Ciekawym produktem jest Bebilon Alerlac. Jest to bezglutenowy produkt zbożowy, który może być stosowany przez dzieci po ukończeniu 4-go miesiąca życia jako urozmaicenie diety. Bebilon Alerlac nie zawiera glutenu ani laktozy, dzięki czemu może być stosowany u maluchów uczulonych na te składniki. Poza tym nie ma w nim również białka mleka krowiego i białka soi, przez co jest bezpieczny dla alergików.


O zamianie zwykłego mleka modyfikowanego na takie, które dostosowane jest do specjalnych potrzeb dziecka, należy zadecydować wspólnie z lekarzem. Dzięki temu możliwe jest dobranie preparatu, który najlepiej będzie zaspokajał indywidualne wymagania maleństwa. 


Mleko dla niemowląt w płynie


Mleko modyfikowane w płynie jest od razu przeznaczone do spożycia, bez wcześniejszego przygotowywania butelki, smoczka, bez odmierzania i rozpuszczania proszku. Mleko w płynie jest bardzo wygodne do podania dziecku. Przechowywane w temperaturze pokojowej, nie wymaga podgrzewania i może być bezpośrednio użyte. Należy tylko pamiętać, aby wstrząsnąć je przed otwarciem. Mleko dla niemowląt w płynie to np. mleko Bebilon 1, mleko Bebiko 1 lub mleko Humana 1. Mleko modyfikowane w płynie jest bardzo wygodne do zabrania w podróż lub podania, gdy nie ma odpowiednich warunków do właściwego przyrządzenia mieszanki. Jest ono jednak mniej ekonomiczne w porównaniu z mlekiem w proszku.


Mleko modyfikowane – o czym należy pamiętać


Stosując mleko modyfikowane dla wcześniaków, niemowląt i starszych dzieci należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • mleko powinno być przygotowywane zgodnie z zaleceniami producenta;
  • każda porcja mleka powinna być przyrządzona świeżo przed podaniem a niezużyta część wyrzucona;
  • przyrządzonego mleka nie należy wystawiać na działanie wysokich temperatur ani przechowywać w termosach;
  • podane przez producenta ilości stosowanej mieszanki należy traktować orientacyjnie – jeśli uważamy, że są one zbyt małe lub zbyt duże dla naszego dziecka, można skonsultować się z lekarzem i ewentualnie zmodyfikować ilość lub wielkość posiłków;
  • mieszanki o specjalnym przeznaczeniu, z symbolami R, AR, Comfort, HA i innymi, należy stosować po konsultacji z lekarzem;
  • przed podaniem mleka dziecku, należy zawsze sprawdzić temperaturę posiłku, aby nie doszło do poparzenia – można to zrobić wytrząsając kilka kropli na nadgarstek;
  • mleko modyfikowane w płynie wymaga wstrząśnięcia przed użyciem i również wyrzucenia niewykorzystanych resztek pokarmu;
  • zawsze po zakończeniu karmienia butelką należy niemowlę potrzymać w pozycji pionowej, aby mu się odbiło;
  • wszystkie naczynia używane podczas sporządzania i podawania dziecku mleka muszą zostać odpowiednio przygotowane.


Jak przygotować naczynia potrzebne do karmienia butelką?


Prawidłowe przygotowanie butelki, smoczka i innych akcesoriów potrzebnych przy karmieniu jest bardzo ważne. Pozostawienie w nich resztek pokarmu stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii, które mogą się namnażać, powodując różne dolegliwości i choroby u maluszka.


Przed pierwszym użyciem (a także po każdym karmieniu) należy wszystkie naczynia dokładnie wyczyścić i wysterylizować. Sterylizować można albo w przeznaczonych do tego sterylizatorach, albo poprzez umieszczenie naczyń we wrzątku na 3-5 minut. Można również zakupić specjalne butelki samosterylizujące, które umieszcza się w mikrofalówce. Sterylizację używanych naczyń zaleca się przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Używane akcesoria, po umyciu i wysterylizowaniu należy pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Przed przygotowywaniem pokarmu trzeba również pamiętać o dokładnym umyciu rąk.


Mleko modyfikowane należy rozpuścić w przegotowanej wodzie. Powinna być ona dobrej jakości, dlatego można wykorzystać wodę mineralną butelkowaną. Po zagotowaniu wody, należy ją ostudzić i dopiero wówczas wsypać zalecaną przez producenta ilość proszku. Dodanie go do wrzątku doprowadzi do pozbawienia mleka wielu wartości odżywczych. Dlatego mleka po przygotowaniu też nie można już zagotowywać. Kiedy pokarm osiągnie pożądaną temperaturę 37-40oC, może zostać podany dziecku. 


Jak dobrać akcesoria do karmienia?


Butelka do karmienia powinna mieć czytelną podziałkę, aby prawidłowo przygotować porcję mleka i prosty wygląd. Im mniej ma zakamarków, tym łatwiej utrzymać ją w czystości. Dla najmłodszych wystarczą butelki o mniejszej pojemności – 120-150 ml. W późniejszych miesiącach, kiedy porcje mleka się zwiększają, wygodniejsze będą większe butelki. Smoczek musi dobrze pasować do butelki, dlatego często zaleca się korzystanie z akcesoriów jednego producenta. Najważniejszą kwestią przy wyborze jest ilość i wielkość otworów w smoczku. Odpowiadają one za szybkość przepływu pokarmu. Dlatego każdy smoczek ma określony wiek dziecka, do którego będzie odpowiedni. Smoczki dla najmłodszych charakteryzują się wolniejszym przepływem, przez co chronią je przed zakrztuszeniem. Starsze maluchy muszą mieć smoczki o szybszym przepływie, aby nie denerwowały się zbyt wolnym wypływem pokarmu. Przy wyborze smoczka warto również brać pod uwagę gęstość posiłku. Jeśli jest ona duża, warto zaopatrzyć się w smoczek z większymi otworami. 


Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym wymaga przestrzegania kilku zasad. Wybór odpowiedniej mieszanki opiera się często na indywidualnych preferencjach dziecka i jego specjalnych potrzebach. Czasem trzeba wypróbować kilka rodzajów aby ostatecznie znaleźć takie, które jednocześnie zaspokaja zapotrzebowanie malucha i odpowiada mu pod względem smaku. Jeśli dziecko cierpi na kolki, nadmierne ulewanie czy też podejrzewana jest u niego alergia, warto wybór odpowiedniego produktu skonsultować z lekarzem.  


Opracowanie ma charakter informacyjny i nie stanowi promocji żadnego z produktów.

Polecamy produkty

Bebilon HA z ProExpert (od urodzenia) 90 ml

Mleko Bebilon HA ProExpert to początkowe mleko modyfikowane w formie gotowego do spożycia płynu. Mimo że pokarm naturalny jest najdoskonalszym rodzajem pożywienia dla niemowląt, niekiedy jego podawanie jest niemożliwe z ważnych przyczyn medycznych. Bebilon HA 1 w postaci płynu opracowano tak, aby jak najbardziej zbliżyć go do naturalnego pokarmu matki.

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Suplementy i kosmetyki podczas laktacji - jak wybrać?

Suplementy i kosmetyki podczas laktacji - jak wybrać?

0

Większość kobiet w okresie ciąży przyjmuje preparaty uzupełniające dietę. Bardzo często po porodzie młode mamy zastanawiają się, czy również należy je brać. Niewątpliwie niedobory witamin i mikroelementów mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka, ale również matki i to zarówno podczas ciąży, jak i podczas laktacji, dlatego cały czas warto wspomagać swój organizm. Wybierając kosmetyki podczas laktacji warto wiedzieć na jakie składniki zwrócić uwagę, by uniknąć ich negatywnego wpływu na naszą pociechę. 

czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł