Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Skuteczne sposoby z apteki na infekcje intymne


Z pewnością każda kobieta kilka razy w swoim życiu przerabiała kwestię infekcji intymnych. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, aby doszło do zakażenia. Podczas podróży, po antybiotykoterapii, czy po wypadzie na basen, odczuwamy pieczenie i swędzenie. Jak ustrzec się przed zakażeniem, czy środki dostępne w aptece pomogą na infekcję, a może zawsze należy udać się do lekarza? Podpowiadamy jak radzić sobie z problemem i jak wybrać preparat. 


Infekcje intymne – najczęstsze przyczyny


Fizjologicznie wydzielina z pochwy powinna mieć odczyn kwaśny i być skolonizowana przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Zabezpiecza to okolice intymne przed rozwojem jakichkolwiek innych patogenów, mogących wywołać zakażenie. Kiedy jednak dojdzie do zaburzenia naturalnej mikroflory pochwy, sprzyja to rozwojowi infekcji, która może mieć podłoże bakteryjne, bądź grzybicze. Również spadek poziomu estrogenów, co ma miejsce w okresie menopauzy, a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, sprzyja częstszym zakażeniom. Bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie patogenu wywołującego infekcję, aby właściwie dobrać leczenie. Oczywiście najlepiej, żeby ocenił to ginekolog, jednak same możemy być świadome, jakie objawy towarzyszą poszczególnym rodzajom zakażenia. 


Waginoza bakteryjna – bakteryjna infekcja intymna


Pojawia się, gdy miejsce „dobrych” bakterii, stanowiących naturalną florę dróg rodnych zastępują te chorobotwórcze. Dzieje się tak na skutek braku odpowiedniej higieny, ale też w przypadku zachowywania nadmiernej czystości, ponadto na skutek antybiotykoterapii, a także bogatego życia seksualnego. 


Waginoza bakteryjna – objawy:

  • białoszara albo żółta wodnista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu,
  • obrzęk i zaczerwienienie sromu.


Grzybicza infekcja intymna


Osłabienie naturalnej mikroflory miejsc intymnych może doprowadzić do zakażenia drożdżakami (Candidia albicans). Nie jest o to trudno, gdyż złapać je można na basenie, od partnera seksualnego czy korzystając z publicznych toalet, stając się tym samym nosicielem tego patogenu. W momencie osłabienia układu odpornościowego, wywołanego przez stres, przemęczenie, przebyte choroby, a nawet ciążę i połóg może dojść do uaktywnienia drożdżaka, który wywoła infekcję. Również nieprawidłowa dieta (bogata w cukry) sprzyja tego typu zakażeniom. 


Grzybicza infekcja intymna – objawy:

  • silny świąd miejsc intymnych,
  • wydzielina z pochwy ma biały kolor i konsystencję twarogu.


Często zdarza się również, że wywołane zakażenie jest mieszane, czyli bakteryjno – grzybicze, co niewątpliwie wymaga złożonego leczenia i konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że niewłaściwie leczona i niedoleczona infekcja intymna, może z okolic sromu i pochwy rozszerzać się na dalsze odcinki dróg rodnych, a także drogi moczowe. Powikłania mogą być zatem bardzo groźne i doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę czy do stanów zapalnych nerek. 


Sposoby z apteki na infekcje intymne


Na rynku aptecznym mamy wiele preparatów, w różnych postaciach, które dostępne bez recepty, mogą pomóc w profilaktyce, w początkowej fazie zakażenia, a także jako leczenie wspomagające. Jak dobrać preparat do własnych potrzeb – przedstawimy różne rodzaje produktów i tłumaczymy kiedy najlepiej je zastosować.


Płyn do higieny intymnej apteka 


Odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna w profilaktyce infekcji intymnych. Dzięki odpowiednio dobranemu produktowi zachowamy odpowiednie pH okolic intymnych i przywrócimy naturalną równowagę i ochronę. Właśnie dlatego płyn do higieny intymnej powinien być zakupiony w aptece, gdyż dzięki temu osiągniemy nie tylko efekt myjący, ale też ochronny. Przykładem takiego produktu jest Lactacyd Pharma płyn ginekologiczny ochronny, który dzięki aktywnemu składnikowi, jakim jest wyciąg z ziela tymianku, świetnie chroni przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Alternatywą dla płynów są inne formy – pianka do higieny intymnej, np. Baifem, która chroni przed infekcjami, zapewniając odpowiednie pH i uczucie świeżości oraz żele do higieny intymnej, jak produkt zabezpieczający przed rozwojem bakterii chorobotwórczych, a także wspomagający terapię - ProVag żel


Warto zwrócić uwagę również na płyny do higieny, które nie tylko działają zabezpieczająco, ale stosowane są leczniczo lub jako wspomaganie farmakoterapii zaordynowanej przez lekarza. Mowa tutaj o np. PlivaFem B, który wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a także łagodzące oraz PlivaFem F, ograniczający rozwój drożdżaków i innych mikroorganizmów. Na rynku mamy również produkt z benzydaminą, substancją o aktywności przeciwzapalnej, miejscowo odkażającej i znieczulającej, czyli Tantum Rosa, który to proszek rozpuszczony w przegotowanej, przestudzonej wodzie, można wykorzystać do podmywania lub irygacji. 


Płyny do higieny intymnej apteka – dla kobiet w ciąży oraz dla dziewczynek


Odpowiednia higiena okolic intymnych powinna być szczególne dobrana dla kobiet w ciąży, gdzie infekcje mogą powodować komplikacje podczas porodu, a nawet poronienie. Dlatego w tym wypadku kwestia ochrony jest szczególnie ważna, a wszelkie niepokojące objawy powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem ginekologiem. Dla tej grupy pacjentek mamy preparaty specjalne – płyn do higieny intymnej dla ciężarnych, np. LaciBios femina Pregna, zawierający chlorheksydynę, o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, a także korę dębu, która daje efekt ściągający i przyspiesza gojenie mikrourazów w okolicach intymnych, a także szereg innych składników zapewniających bardzo mocną ochronę i regenerację. 


Żel do higieny intymnej dla dziewczynek, to kolejny preparat, który powinien być odpowiednio dobrany. Musimy zwrócić uwagę, aby był on nawilżający, łagodzący i nie zawierał silnie działających składników. Dlatego warto sięgnąć po preparat dobrany do wieku dziewczynki lub wypróbować ProVag emulsja do higieny intymnej, która sprawdza się zarówno do codziennej pielęgnacji okolic intymnych, jak i w przypadku niewielkiego pieczenia, czy swędzenia zgłaszanego przez dziecko.


Żele intymne


To grupa produktów, która wykorzystywana jest do przywracania naturalnego środowiska w okolicach pochwy, czyli o własnościach regeneracyjnych. Zachowanie odpowiedniego nawilżenia oraz pH niewątpliwie zabezpiecza przed rozwojem patogenów. Jest to bardzo ważny element higieny dla kobiet po menopauzie, kiedy nabłonek pochwy nie zachowuje się tak jak wcześniej i występuje nadmierna suchość okolic intymnych, a także dla tych stosujących antykoncepcję hormonalną, której efektem ubocznym jest właśnie suchość pochwy. Warto również stosować żele nawilżające podczas stosunku, gdyż zabezpieczy to okolice intymne przed mikrourazami, a tym samym przed rozwojem infekcji. Żele nawilżające dla mężczyzn i kobiet, które mogą być wykorzystywane podczas stosunku, łagodzące podrażnienia pochwy, to gama produktów Durex Play, np. Durex Play żel intymny nawilżający


Głównym składnikiem żeli nawilżających, o właściwościach mocno regeneracyjnych jest kwas hialuronowy. Stanowi on bardzo ważny składnik m.in. błon śluzowych, dlatego dobrze sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości, takich jak świąd, pieczenie, suchość u kobiet po menopauzie, u których występuje problem atrofii pochwy, a także do leczenia urazów po porodzie, zabiegach ginekologicznych, czy po długotrwałej terapii glikokortykoserydami. Przykładowym jest tutaj zalecany do stosowania raz na 3 dni Mucovagin żel dopochwowy. Tego typu produkty stanowią świetną regenerację miejsc intymnych po przebytej infekcji i zabezpieczają przed nawrotami. Natomiast zestawienie kwasu hialuronowego z propolisem, jak w preparacie Apivaginum sprawia, że jest to żel na infekcje intymne, który pomaga przy pierwszych objawach zakażenia i nie dopuszcza do jego rozwoju. Bardzo popularnym lekiem jest także Clotrimazolum o działaniu przeciwgrzybicznym, który można zastosować na zakażenia wywołane drożdżakami. 


Globulki na infekcje intymne


Na rynku mamy również wiele preparatów w postaci do bezpośredniego podania do pochwy. Są to globulki na infekcje intymne bez recepty, które można wykorzystać w profilaktyce lub do zwalczania pierwszych objawów zakażenia, jak np. Feminella Vagi C, która przywraca właściwe pH pochwy i dobrze sprawdza się jako produkt do zastosowania po antybiotykoterapii lub jako leczenie infekcji bakteryjnych. Na rynku mamy także globulki o typowym działaniu bakteriobójczym – Albothyl oraz lek na infekcje intymne – Gynoxin Optima, o aktywności przeciwgrzybiczej. 


Probiotyki – przywracanie równowagi fizjologicznej okolic intymnych


Naturalna flora bakteryjna pochwy bogata jest w bakterie z rodziny Lactobacillus. Dzięki ich odpowiedniej ilości nie dochodzi do kolonizacji patologicznych szczepów w obrębie okolic intymnych. Dlatego stosowanie odpowiednio dobranych szczepów probiotycznych sprawdza się zarówno w zabezpieczaniu się przed infekcjami, a także wspomagająco podczas ich leczenia, w trakcie i po antybiotykoterapii, a także aby regenerować florę bakteryjną po przebytej infekcji. Możemy użyć preparatu w formie dopochwowej, jak np. Lactovaginal lub doustnej, np. ProVag kaps., gdzie bakterie po przejściu przez przewód pokarmowy kolonizują w okolicach intymnych. Warto pamiętać o tym, że jeśli po antybiotykoterapii masz skłonność do zakażeń intymnych sięgaj właśnie po tego typu  probiotyk ginekologiczny.


Test na infekcje intymne


W celu ustalenia czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy grzybicze można wykonać oznaczenie pH śluzu z pochwy. Na rynku dostępny jest do tego celu odpowiedni test na infekcje intymne – Gineintima Test pH. Prawidłowe pH pochwy to 3,8 – 4,5. W przypadku zakażeń bakteryjnych wzrasta ono, powodując zabarwienie papierka lakmusowego w teście na odcień zielono – niebieski. Przy infekcjach o podłożu grzybiczym pH pochwy raczej się nie zmienia. 


Polecamy produkty

Conceive Plus żel 75 ml

Lubrykant dla par starających się o dziecko w formie tubki wielokrotnego użytku.

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

0
Wybierając w sklepie tłuszcz musimy zastanowić się, do jakiego typu potraw będziemy chcieli go użyć. Należy też pamiętać o tym, że niekoniecznie najważniejsze jest to, co o danym produkcie napisał producent. Również cena nie zawsze świadczy o jakości – podpowiada czytelnikom allecco.pl Wanda Baltaza, dietetyczka.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
00,00 zł