Uczucie suchości w gardle i przełyku pojawia się często. Niezależnie od przyczyny można sięgnąć po skuteczny preparat ochronny z porostem islandzkim, który posiada właściwości nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Jak go stosować? Jaka forma produktów z porostem jest wygodna w aplikacji i działa bezpośrednio na błonę śluzową gardła?
Sposoby na drapanie w gardle i suchość w nosie
Zimą, kiedy temperatura powietrza jest niska, spada również jego wilgotność. Suche powietrze, którym oddychamy sprzyja rozwojowi infekcji. Jak nawilżyć błony śluzowe, aby zapobiegać chorobie? Podpowiada ekspert allecco.pl
- Jak nawilżyć suche powietrze w domu?
- Suchość w gardle – jak sobie poradzić?
- Jak nawilżyć nos?
- Jak nawilżyć suchą skórę?
Zimą częściej przebywamy w mieszkaniu i rzadziej je wietrzymy dlatego też powinniśmy zatroszczyć się o stan powietrza w jego wnętrzu. Zbyt suche powietrze jakie panuje w pomieszczeniach powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości jak: drapanie w gardle , bolesność i suchość w nosie, wysuszony i bardziej skłonny do łuszczenia się naskórek. Spowodowane jest to zbyt niską wilgotnością powietrza w pomieszczeniach. Sprzyja temu ogrzewanie i niska temperatura na zewnątrz. Jak poprawić ten parametr w mieszkaniu i jak nawilżyć błony śluzowe? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Jak nawilżyć suche powietrze w domu?
Zbyt niska wilgotność powietrza w domu sprawia, że znacznie gorzej się oddycha i śpi. Parametr ten jest ważny również dla alergików, ponieważ sucha atmosfera jest bogata w drobinki kurzu, które wraz z alergenami dostają się do dróg oddechowych. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu mieści się w zakresie 40 – 60%. Taka wartość może zostać osiągnięta dzięki popularnym nawilżaczom powietrza, których na rynku AGD jest bardzo dużo. Nie mniej jednak są również domowe sposoby na suche powietrze. Wystarczy postawić naczynie z wodą obok kaloryfera lub położyć na nim wilgotny ręcznik, a gdy nie ma mrozu pamiętać o wietrzeniu mieszkania. Dobrym pomysłem jest również dodatek do miski z ciepłą wodą lub nawilżacza, jeśli oczywiście specyfikacja produktu na to pozwala, kilku kropli olejku eterycznego. Tego typu zabiegi sprawdzą się szczególnie podczas infekcji. Olejki łagodzą katar i zmniejszają uczucie zatkanego nosa, a do tego większość z nich działa przeciwdrobnoustrojowo.
Suchość w gardle – jak sobie poradzić?
Drapanie w gardle , chrypka, a czasem nawet kaszel to objawy związane z wysuszeniem błony śluzowej. Taki stan utrudnia swobodne mówienie, powoduje dyskomfort w nocy i w ciągu dnia, a także zwiększa częstotliwość stanów zapalnych. Jak nawilżyć gardło domowymi sposobami i pozbyć się chrypki?
- Miód na gardło – łyżeczka miodu spożyta bezpośrednio lub dodana do letniej herbaty czy mleka działa kojąco i antyseptycznie.
- Siemię lniane na kaszel i gardło – płukanie gardła naparem z nasion siemienia lnianego powleka gardło i łagodzi podrażnienia.
- Zioła – zwiększają wydzielanie śliny (np. mięta pieprzowa, porost islandzki), zmniejszają suchość w gardle oraz działają kojąco, przeciwzapalnie i antyseptycznie (np. korzeń prawoślazu, werbena, aloes).
- Tabletki na gardło – w aptece można znaleźć wiele ziołowych pastylek do ssania, które dobrze nawilżą suche gardło , np. Isla – tabletki z porostem islandzkim, odpowiednie dla dzieci i dorosłych.
- Spraye nawilżające – na bazie olejów, glicerolu oraz witamin o działaniu nawilżającym powlekającym i regenerującym, np. Glosal.
Jak nawilżyć nos?
Gdy powietrze którym oddychamy jest suche, znacznie spadają funkcje obronne jakie pełni błona śluzowa nosa. Sprzyja to wnikaniu patogenów do dróg oddechowych i rozwojowi infekcji. Pojawić się mogą również nieprzyjemne dolegliwości m.in. pieczenie i częstsze krwawienia. Warto zatem w sezonie grzewczym skupić się nie tylko na nawilżaniu powietrza w domu, ale także na nawilżeniu nosa.
Można również wspomagać się stosując preparaty nawilżające błonę śluzową.
Jak nawilżyć suchą skórę?
Wysuszona, chropowata, a nawet łuszcząca się skóra to kolejny problem jaki pojawia się w okresie jesienno – zimowym. W tym czasie nasilają się również objawy wielu dermatoz, m.in. atopowego zapalenia skóry. Nadmierne wysuszenie można łagodzić stosują emolienty, tłuste balsamy i kremy oraz oleje i olejki. Te ostatnie przydadzą się również do pielęgnacji suchych włosów. W tym czasie warto ograniczyć również długie i częste kąpiele w ciepłej wodzie, ponieważ potęgują one objawy podrażnienia skóry.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule – Sucha skóra: problem dzieci i dorosłych.
Nie można również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Należy wpijać 1,5 – 2 l wody na dobę. Jeśli dostarczana do organizmu ilość płynów będzie zbyt mała, nie pomogą żadne zabiegi nawilżające. Jest to o tyle trudne, że zimą nie odczuwamy pragnienia tak intensywnie jak w upalne dni. Dlatego trzeba o tym pamiętać i częściej sięgać np. po ziołowe i rozgrzewające herbaty.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni