Niektóre problemy skórne pojawiają się często podczas lata. Wysypka u dzieci pod wpływem wysokiej temperatury, zmiany skórne po ukąszeniu owadów lub nieestetyczne plamy na skórze to jedne z nich. Czy można im zapobiec, jak leczyć letnie choroby skórne – radzi ekspert allecco.pl.
Sezon na ukąszenia
Nadchodzący sezon letni to czas, w którym wokół nas pojawia się wiele różnego rodzaju owadów i kleszczy skutecznie atakujących nasze ciało. Najpowszechniej występującym owadem w naszym środowisku jest komar, ale możemy spotkać również meszki, osy, pszczoły, szerszenie oraz szczególnie niebezpieczne kleszcze. Jak postępować aby nie ograniczały one nam życia i nie były zagrożeniem dla naszego zdrowia?
- Co na komary i meszki?
- Jak odstraszyć osy i pszczoły?
- Jak chronić się przed kleszczami?
- Nie dajmy się zwariować!
Co na komary i meszki?
Najlepszym miejscem do bytowania komarów są tereny wilgotne, co nie zmienia faktu, że jest ich pełno wokół nas czy to w mieście, czy na wsi. Ukąszenia przez komary są na ogół niegroźne, ale za to bardzo dokuczliwe. Powodują dokuczliwy świąd oraz odczyny alergiczne, rzadziej prowadzą w wyniku drapania swędzącego miejsca do wtórnych infekcji bakteryjnych. Jak można się ochronić?
W aptece można zakupić tzw. repelenty występujące w postaci płynów, żeli, plastrów, aerozoli będących środkami odstraszającymi owady. W zależności od formy, należy ich używać aplikując je na ciało lub ubrania w celu odstraszenia od siebie nieproszonego gościa. Bardzo popularną ochroną przed komarami jest zażywanie witaminy B complex, której działanie powoduje wydzielanie niewyczuwalnego dla człowieka, a wyczuwalnego jako nieprzyjemny dla komarów zapachu.
A co jeśli mimo to nas ukąsił? W pierwszym etapie w celu złagodzenia objawów alergicznych po ukąszeniu należy zastosować lek przeciwświądowy, najczęściej działający miejscowo znieczulająco i chłodząco. Dodatkowo zażywanie wapna, powinno zmniejszyć odczyn alergiczny. Jeśli w danym momencie w apteczce nie mamy żadnego środka przeciwalergicznego możemy doraźnie zastosować naturalne metody łagodzące ukąszenie m.in. okłady z lodu, soku z cytryny czy cebuli.
Bardziej niebezpiecznym, rzadziej spotykanym owadem jak się okazuje są meszki, których ukąszenia mogą skutkować bolesnym obrzękiem z krwawiącym śladem, gorączką, w wyjątkowych przypadkach niewydolnością oddechową oraz wstrząsem anafilaktycznym. Ukąszenia przez meszki należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeżeli są liczne, a bezwzględnie jeżeli dotyczą one dzieci.
Jak odstraszyć osy i pszczoły?
Niechciane spotkania dotyczą także takich owadów jak osy i pszczoły. Podobnie jak w przypadku komarów ich obecność jest wszechstronna a jedyną ochroną przed bezpośrednim kontaktem z nimi są preparaty ograniczające ich agresywność w stosunku do człowieka, dostępne w aptece bez recepty. Jeśli mimo to dojdzie do użądlenia, należy w pierwszej kolejności usunąć żądło a następnie zastosować okład z lodu i kolejno zastosować maść o działaniu przeciwhistaminowym i przeciwobrzękowym. Użądlenia przez osy lub pszczoły są zazwyczaj bardzo bolesne, dlatego czasami konieczne może być zażycie również środka przeciwbólowego np. którego substancją czynną jest paracetamol. Jeżeli oprócz opisanych powyżej objawów pojawi się po użądleniu ból brzucha, biegunka, spadek ciśnienia czy zasłabnięcia należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą to być pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego.
Jak chronić się przed kleszczami?
Kontakt z kleszczem w ostatnim czasie kojarzony jest z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Są to bardzo poważne choroby, mające długoletnie konsekwencje, a wkłucie się przez kleszcza ze względu na to, iż jego ślina zawiera substancje uśmierzające ból jest bezbolesne i nieodczuwalne. Podobnie jak w przypadku powyżej wymienionych owadów możliwe jest zabezpieczanie się ogólnie dostępnymi środkami odstraszającymi kleszcze. Ponadto dla osób, które dużo czasu spędzają w lesie można zalecić szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu, które po 3 dawkach szczepionki (czyli łącznej dawce zabezpieczającej przed chorobą), należy systematycznie powtarzać co 3 do 5 lat.
Nie dajmy się zwariować!
Mimo wszelkich zagrożeń czyhających na nas w naszym środowisku, nie trzeba rezygnować z korzystania z uroków natury i zamykać się w domu. Skorzystajmy z dostępnych preparatów odstraszających, aby zwiększyć dystans pomiędzy nami a napastnikiem i obserwujmy je, bo wbrew pozorom w całym ekosystemie maja one swoje miejsce i pośrednio ich obecność jest dla nas pożyteczna.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni