Inhalacje na zatoki cieszą się dużym zaufaniem rodziców. Można je bez problemu wykonać w domu, są bezpieczne i dają zadowalające efekty przy wielu dolegliwościach. Jak zatem powinny wyglądać inhalacje na zatoki dla dzieci, jakie olejki eteryczne do inhalacji są skuteczne? Radzi ekspert allecco.pl.
Zapalenie zatok i niedrożność nosa najczęściej znacząco obniżają komfort życia dzieci i dorosłych. Ból zlokalizowany w obrębie chorych zatok, nadmiar wydzieliny spływającej przez drogi oddechowe, obrzęk tkanek w okolicy nosa i oczu to najczęściej występujące objawy zapalenia zatok. Inhalacje na zatoki, kaszel lub zatkany nos mogą być prowadzone nie tylko z użyciem specjalistycznego sprzętu medycznego, ale również sposobem bardzo dobrze znanym jeszcze naszym babciom. Domowe sposoby na ból zatok i niedrożność nosa najczęściej przynosiły ulgę i łagodziły ból zatok. Pomagały zadbać o zdrowie zatok w sposób naturalny. Jak zatem zrobić najprostsze, domowe inhalacje z użyciem gorącej wody i sprzętu dostępnego w każdym domu?
Co na zatoki – najprostsza "parówka"
Inhalacja na zatoki może mieć postać prostej "parówki". Domowe sposoby na ból zatok wymagają użycia wody i większej miski lub garnka. Wrzucamy do niego zioła lub olejki, po czym zalewamy wrzątkiem. Następnie pochylamy się nad misą gorącej wody i wdychamy powstałe opary przez kilka minut. Aby domowe inhalacje na zatoki miały większą skuteczność, warto użyć ręcznika, który narzucamy na głowę, żeby ograniczyć wydostawanie się pary na zewnątrz. Pamiętajmy, aby w tym czasie starać się oddychać tylko za pomocą nosa. Takie działanie spowoduje, że drogi oddechowe, w tym także zatoki, zostaną wówczas skuteczniej oczyszczone z nagromadzonej wydzieliny. Domowe sposoby na zatoki pomogą szybko udrożnić nos i zatoki.
Inhalacje na katar lub zapalenie zatok z użyciem gorącej wody można przeprowadzić, stosując olejki eteryczne lub zioła – rumianek, majeranek, tymianek. Do inhalacji na zatoki możemy również wykorzystać preparat Olbas Oil. Wchodzące w jego skład olejki do inhalacji dobrze sprawdzą się w łagodzeniu objawów przeziębienia lub zapalenia zatok.
Domowe sposoby na zatoki z wykorzystaniem gorącej wody nie powinny być jednak praktykowane u maluchów, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia. Inhalacje na katar przy użyciu prostej "parówki" można wykonywać w trosce o zdrowie starszych dzieci. Aby skutecznie oczyścić nos i drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, należy je przeprowadzać przynajmniej 2 razy dziennie, po kilka minut.
Jak wyleczyć zatoki – inhalacje a nebulizacje
Inhalacje na zatoki dla dzieci są skuteczną metodą nie tylko leczenia, ale również zapobiegania różnym infekcjom dróg oddechowych. Ostatnio coraz częściej mówi się o nebulizacji na zatoki. Rodzice mogą mieć więc mętlik w głowie: inhalacje czy nebulizacje – co jest efektywniejsze w przypadku zachorowania na zapalenie zatok? Co warto zastosować w trosce o zdrowie dziecka? Czym różnią się inhalacje na zatoki od nebulizacji?
Pokrótce można powiedzieć, że nebulizacja jest nowocześniejszą formą inhalacji. Nie wykorzystuje się w niej gorącej wody i powstałych oparów, tylko delikatną mgiełkę, która zawiera odpowiednio rozdrobnione cząsteczki danej substancji. Nebulizacja umożliwia podanie dziecku mniejszej ilości leku i zapewnia jego szybsze działanie. Rozbicie leku na małe cząsteczki powoduje bowiem, że docierają one do oczekiwanych miejsc układu oddechowego, np. oskrzeli czy płuc.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Inhalacje – co leczą, jak działają? Jak wybrać inhalator?
Inhalacje na zatoki, niedrożność nosa, kaszel lub inne dolegliwości górnych dróg oddechowych, można przeprowadzić u dzieci powyżej 3-ego roku życia z użyciem prostego inhalatora, np. Bronchiol Forte. Stosowanie inhalacji przy zapaleniu zatok i innych schorzeniach u takich maluchów zawsze wymaga nadzoru opiekuna. Do sprzętu należy wlać odpowiednią ilość wody. Można dodać olejki eteryczne do inhalacji – np. olejek sosnowy lub eukaliptusowy. Domowe sposoby z wykorzystaniem olejków mogą złagodzić ból zatok, oczyścić drogi oddechowe i poprawić drożność nosa.
Zatkany nos, spływający katar, zapalenie zatok i męczący kaszel to jedne z dolegliwości, przy których najczęściej stosuje się inhalacje z soli fizjologicznej. Nawilżą one błonę śluzową zatok i dróg oddechowych, ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny, zmniejszają ból głowy, ból twarzy i przywrócą komfort podczas oddychania. Inhalacje na zatoki z wykorzystaniem soli fizjologicznej mogą być stosowane profilaktycznie szczególnie podczas okresu grzewczego, kiedy powietrze w mieszkaniach jest ciepłe i suche. Nie wpływa to korzystnie na prawidłowe działanie zatok, ani dróg oddechowych i niestety sprzyja infekcjom. Regularne inhalacje na zatoki z użyciem soli nawilżą śluzówkę i dzięki temu ochronią nasze pociechy przed wnikaniem do ich organizmu wirusów i bakterii. Przy katarze i zaburzonej drożności nosa, lepiej od soli fizjologicznej sprawdzi się sól hipertoniczna do inhalacji. Ma ona większe stężenie chlorku sodu i dzięki temu lepiej oczyści nos z zalegającej wydzieliny. W aptece dostępne są zarówno jednorazowe ampułki soli fizjologicznej, jak i soli hipertonicznej. Taka ampułka soli powinna być wykorzystana bezpośrednio po otwarciu. Inhalacje na zatoki z użyciem soli fizjologicznej lub innych kropli do inhalacji, można przeprowadzać 2-3 razy dziennie w zależności od potrzeb. Jednorazowo, warto inhalować drogi oddechowe przez 4-10 minut. U osób, które dopiero zaczynają wykonywać inhalacje na zatoki, czas ten powinien zbliżać się do dolnej granicy.
Jak leczyć zatoki – inhalacje u dzieci
Inhalacje na zatoki można przeprowadzać już u najmłodszych. W przypadku dzieci do 3-ego roku życia wykorzystuje się maseczkę, którą nasuwa się na usta i nos. U starszych lepiej sprawdzają się ustniki. Oto ogólne zasady wykonywania inhalacji przy pomocy nebulizatora u dzieci:
- Przed rozpoczęciem inhalacji na zapalenie zatok należy dokładnie umyć ręce.
- Przygotować nebulizator zgodnie z zaleceniami producenta. Są różne rodzaje inhalatorów, które mogą się między sobą różnić, dlatego zawsze, przeprowadzając inhalacje, warto stosować się do zaleceń konkretnego wytwórcy.
- W pojemniku na lek należy umieścić preparat przepisany przez lekarza. Możliwe są również inhalacje z użyciem wody i soli fizjologicznej lub soli hipertonicznej.
- Po prawidłowym złożeniu inhalatora, podłączyć go do prądu i włączyć.
- Posadzić dziecko w pozycji pionowej (o ile dziecko już samo siada) i nałożyć mu maseczkę lub pomóc umieścić w ustach ustnik. W przypadku użyciu ustnika, ważne jest, aby dziecko oddychało przez usta, a nie przez nos.
- Należy instruować malucha, aby normalnie, spokojnie oddychał przez kilka minut.
- Co jakiś czas, w trakcie inhalacji nakłaniać dziecko, aby wzięło głębszy wdech i na kilka sekund zatrzymało powietrze w drogach oddechowych.
- Po zakończeniu inhalacji na zapalenie zatok należy wyłączyć urządzenie i dokładnie umyć jego części.
Niektóre urządzenia są wyposażone w selektory cząstek – odpowiedni selektor umożliwia określone rozdrobnienie substancji i dzięki temu dotarcie do wybranej części układu oddechowego. Najmniejsze cząsteczki dostają się do płuc i przez to są wykorzystywane głównie w leczeniu astmy, zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc.
Zatoki – jak leczyć prawidłowo
Zapalenie zatok wiąże się z takimi objawami jak: ból głowy, ból zatok, kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny z nosa, gorączką, a czasem też zaburzeniem węchu. Najczęściej, ból nasila się podczas schylania. Inhalacje na zatoki z użyciem soli fizjologicznej lub soli hipertonicznej mogą być bardzo pomocne, o ile prawidłowo je przeprowadzamy. Aby zadbać o zdrowie dziecka, należy wykonywać je w sposób bezpieczny. Oto kilka zasad, o których powinni wiedzieć rodzice, przeprowadzający inhalacje na zatoki u dziecka:
- czas inhalacji przy zapaleniu zatok lub innych dolegliwościach u dzieci nie powinien być dłuższy niż 10 minut;
- nebulizator dla dzieci umożliwia precyzyjne podanie leku do określonego miejsca w drogach oddechowych – można podać mniejszą dawkę lub kilka substancji jednocześnie;
- do nebulizatora nie wlewamy olejków eterycznych – można w nich umieszczać lek lub np kilka kropli soli fizjologicznej;
- należy regularnie i dokładnie czyścić sprzęt, którym przeprowadzamy inhalacje, aby na jego elementach nie osadzały się cząsteczki używanych preparatów, ponieważ może to prowadzić do rozwoju infekcji u naszego malucha przy kolejnym wykorzystaniu sprzętu;
- zatkany nos lub zapalenie zatok to schorzenia, przy których warto użyć u dziecka maseczki. Przy dolegliwościach i chorobach dotyczących dolnych dróg oddechowych, takich jak np. zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli, możemy wykorzystać ustnik (u dzieci powyżej 3-ego roku życia);
- ustnik powinien ściśle przylegać do ust, a maseczka do twarzy i nosa, aby inhalacja była skuteczna;
- wdechy powinny być spokojne i głębokie;
- jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, dobrze byłoby gdyby dziecko nie wychodziło z domu przynajmniej 30 minut po inhalacji.
Nie każde dziecko chętnie będzie chciało stosować inhalacje na zatoki. Aby nasz maluch polubił ten zabieg, najczęściej musimy wykazać się dużą cierpliwością i spokojem. Dzieci, szczególnie mniejsze, bardzo dobrze odbierają nasze emocje, a złość i zdenerwowanie na pewno nie zachęci ich do korzystania z inhalatora. Poza tym, płacz dziecka podczas inhalacji na zapalenie zatok może znacząco zmniejszyć skuteczność zabiegu. Starajmy się zainteresować malucha urządzeniem. Wytłumaczmy mu w łatwy sposób jego działanie i sposób, w jaki przeprowadza się inhalacje zatok. Młodszym dzieciom możemy dać pobawić się niektórymi częściami urządzenia, aby mogły się z nimi oswoić. Producenci wychodzą naprzeciw tym trudnościom wytwarzając nebulizatory dla dzieci, które mają przyjazny wygląd lub kształt. Przykładem jest Inhalator Baby Sanity w kształcie króliczka, który dodatkowo zawiera smoczek do inhalacji i może być wykorzystywany już powyżej 1-ego miesiąca życia, lub Inhalator Mesmed w kształcie pieska. Inhalacje na zatoki z użyciem takiego sprzętu na pewno będą atrakcyjniejsze dla maluchów.
Więcej inhalatorów można znaleźć tutaj>>
Aby inhalacje na katar lub kaszel kojarzyły się dziecku z czymś przyjemnym, umilmy mu ten czas wspólną zabawą. Inhalacje na zatoki będą przecież dużo przyjemniejsze jeśli jednocześnie zaangażujemy malucha w układanie puzzli, granie w grę planszową czy inną wspólną zabawę. Domowe sposoby mogą ułatwić zadbanie o zdrowie dziecka i szybsze pozbycie się zapalenia zatok.
Kiedy inhalacja nie jest wskazana? Jak wyleczyć zatoki?
Forum, zawarte na nim treści i porady, często od innych rodziców, nie powinny zastępować profesjonalnej porady specjalisty. W przypadku niemowląt i dzieci obciążonych innymi chorobami, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed samodzielnym leczeniem zapalenia zatok. W pewnych sytuacjach, inhalacje na zatoki nawet z użyciem soli fizjologicznej nie są dobrym pomysłem. Nie należy ich przeprowadzać u osób cierpiących na ciężką niewydolność serca, niewydolność oddechową, ropne zapalenie migdałków, przewlekłe, poważne schorzenia dróg oddechowych, takie jak gruźlica lub nowotwór płuc. Inhalacji w przypadku zapalenia zatok nie należy również stosować w przypadku dzieci, u których pojawia się krwotok z nosa.
Inhalacje na zatoki u dzieci są skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia wielu dolegliwości ze strony dróg oddechowego. Aby jednak były efektywne, należy je prawidłowo wykonywać i stosować się do wskazówek producenta. Nebulizacja to prosta i przede wszystkim skuteczna metoda leczenia u dzieci. Stosując powyższe rady, możemy sprawić, że inhalacje na zatoki będą lubianym przez dzieci sposobem na walkę z infekcjami układu oddechowego.