Jak pielęgnować skórę po opalaniu? Przegląd produktów
Skóra latem wymaga specjalnej pielęgnacji. Czym smarować ciało po opalaniu? Co robić, aby na twarzy nie pojawiały się przebarwienia i plamy po kąpieli słonecznej? Radzi ekspert allecco.pl
- Jak zadbać o skórę latem?
- Czym smarować skórę po opalaniu?
- Co na poparzenia po opalaniu?
- Kosmetyki po opalaniu do twarzy
- Kosmetyki po opalaniu dla dzieci
Lato to okres, w którym nasza skóra jest szczególnie narażona na czynniki, które nie są dla niej korzystne – słońce, wysoką temperaturę, klimatyzację. Łatwo staje się więc przesuszona i odwodniona. W konsekwencji, szczególnie po opalaniu, czujemy pieczenie i swędzenie. Kondycja naszej skóry nie jest wówczas najlepsza, a uzyskana opalenizna nie prezentuje się ładnie.
Jak zadbać o skórę latem?
Przede wszystkim należy zadbać o ochronę naszej skóry podczas opalania. Kremy z filtrem nie pozbawią nas możliwości uzyskania ładnej opalenizny. Dzięki nim opalanie jest jednak dużo bezpieczniejsze. Przebarwienia i plamy na twarzy po opalaniu zdarzają się znacznie rzadziej, jeśli przed każdym wyjściem z domu, nałożymy na odkrytą skórę krem z wysokim filtrem.
Kolejnym krokiem jest zadbanie o właściwe nawilżenie. Ważne jest zarówno nawilżenie od środka, czyli wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, jak i nawilżenie od zewnątrz. Pomóc nam w tym na szczęście mogą odpowiednio dobrane kosmetyki po opalaniu.
Czym smarować skórę po opalaniu?
Na podrażnioną skórę warto zaaplikować piankę, krem lub balsam po opalaniu z pantenolem. Pantenol skutecznie regeneruje skórę i przynosi jej ukojenie. Przykładowym preparatem jest Panthenol 5% lub Iwostin Solecrin. Taką piankę można stosować kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Nawilży skórę i zmniejszy zaczerwienienie.
Innym preparatem, po który warto sięgnąć, jest balsam po opalaniu z aloesem. Aloes długotrwale nawilża skórę, zapobiega nadmiernej utracie wody, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie i wspomaga leczenie oparzeń słonecznych. Dzięki tym właściwościom świetnie nadaje się nie tylko po opalaniu, ale przez cały okres letni, chroniąc skórę przed przesuszeniem.
Kosmetyki po opalaniu zawierające aloes to m.in. żel aloesowy Aloe Vera 2 Pure z dużą zawartością aloesu, lub Panthenol żel z aloesem i alantoiną.
Co na poparzenia po opalaniu?
Jeśli nasza skóra nadmiernie się przesuszyła, zaczerwieniła i nas swędzi, można też sięgnąć po Bepanthen Derm Krem, który dobrze sprawdzi się jako krem po opalaniu na oparzenia. Natychmiast ukoi podrażnioną skórę. Zawiera m.in. wspomniany wcześniej pantenol, który działa nawilżająco i regenerująco. Jest on szczególnie polecany osobom o skórze wrażliwej, skłonnej do alergii. Ze względu na brak substancji zapachowych i barwników, może być również bezpiecznie stosowany u chorych na egzemę.
Na oparzenia po opalaniu, jeśli są one łagodne, można zastosować też Aksamitny Hydra żel La Roche-Posay. Działa chłodząco na skórę, przewracając jej uczucie komfortu i odświeżenia. Zawiera głównie wodę termalną, bogatą w witaminy i minerały, a także sok z liści aloesu.
Kompletując kosmetyki po opalaniu warto też pamiętać o naszych włosach, którym również nie służy długotrwałe przebywanie na słońcu. Latem dobrze jest więc używać szamponów nawilżających, nie obciążających dodatkowo włosów. Tak działa Equilibra Aloe Szampon aloesowy.
Kosmetyki po opalaniu do twarzy
Do twarzy najlepiej używać kosmetyków, które są przeznaczone konkretnie do tej części ciała. Jest wówczas mniejsze ryzyko pojawienia się podrażnienia i zaczerwienienia, co w przypadku skóry przesuszonej i odwodnionej po ekspozycji na słońce, jest jeszcze bardziej niepożądane.
Krem po opalaniu do twarzy powinien być przede wszystkim lekki. Latem można też sięgnąć po serum, które nie obciąża skóry, a jednocześnie jest bogate w różne, korzystnie wpływające na naszą skórę składniki. Dobrze sprawdzi się np. Iwostin Hydro Sensitia Krem intensywnie nawilżający lub Cetaphil DA Ultra. Oba mają lekką, przyjemną konsystencję i długotrwale nawilżą suchą, podrażnioną skórę. Cetaphil DA Ultra ze względu na łagodne składniki, może być stosowany też na wrażliwe części ciała, również pod oczy. Krem po opalaniu do twarzy dla osób o bardzo wrażliwej skórze to m.in. Dermedic Tolerans Sensitive Kojący krem nawilżający.
Aby nie pojawiły się przebarwienia i plamy na twarzy po opalaniu, należy przede wszystkim zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Osoby ze skłonnościami do takich przebarwień powinny stosować kosmetyki z najwyższym filtrem. Dobrym wyborem jest m.in. Iwostin Solecrin Lucidin Krem na przebarwienia, który nie tylko chroni przed promieniowaniem, ale także wyrównuje koloryt i rozjaśnia już istniejące przebarwienia.
Kosmetyki po opalaniu dla dzieci
Kosmetyki dla dzieci wymagają spełnienia określonych norm i potwierdzenia bezpieczeństwa podczas stosowania u najmłodszych. Większość preparatów może być używana dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Zawsze przed zastosowaniem kosmetyku u młodszych pociech, należy się upewnić, że nadaje się do użycia w danej grupie wiekowej. Niemowlaki i nieco starsze dzieci, nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. Ich skóra jest kilka razy cieńsza niż u osób dorosłych i tym samym bardziej wrażliwa na szkodliwe promieniowanie. Poparzenia słoneczne u najmłodszych zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu skóry w późniejszym okresie życia. Z tego powodu należy szczególnie chronić maluchy przed słońcem.
Do podrażnienia skóry u dzieci może dojść nie tylko wskutek opalania, ale również przez działanie chloru z basenu. W takiej sytuacji, po kąpieli i dokładnym zmyciu chloru ze skóry dziecka, można wspomóc się preparatem Bepanthen Derm Krem. Jest on bezpieczny w stosowaniu już od pierwszych dni życia, również przez dzieci ze skłonnością do alergii i egzemy.
Jeśli skóra nie jest podrażniona i chcemy jedynie dobrze ją nawilżyć, możemy sięgnąć po Bepanthen Baby Maść Ochronna. Świetnie sprawdza się ona nie tylko w zapobieganiu odparzeniom, ale także w codziennej pielęgnacji skóry dziecka. Nawilży i zregeneruje delikatną skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną.
Po opalaniu dla dzieci świetnie sprawdzi się też Mustela Bebe Sun Mleczko po opalaniu. Dzięki lekkiej konsystencji, łatwo daje się rozprowadzić na skórze dziecka. Nawilża, koi skórę i nadaje się do stosowania nawet u najmłodszych dzieci. Podobnie jak Chicco Mleczko po opalaniu.
Skóra po opalaniu wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest przesuszona, odwodniona, może swędzieć i być zaczerwieniona. Warto wówczas sięgnąć po piankę lub balsam po opalaniu z pantenolem lub aloesem, które ukoją rozgrzaną, podrażnioną skórę i przywrócą jej wcześniejszy komfort. Ciężkie kremy, o bogatej konsystencji, latem dobrze jest zastąpić lekkimi formułami, które głęboko nawilżą skórę, bez jej nadmiernego obciążania. Po kąpieli lub przebywaniu na zewnątrz, skórę dzieci warto dobrze nawilżyć za pomocą lekkiego mleczka po opalaniu Mustela Bebe lub Chicco.
Nawilżona skóra nie tylko pięknie wygląda, ale przede wszystkim pozwala czuć się komfortowo.
Ekspert allecco.pl
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni