Grzybica paznokci dotyczy około 10% populacji, przy czym nawet co drugiej osoby po 70-tym roku życia. Dlaczego powstaje grzybica paznokci? Jak leczyć ją skutecznie?
Grzybica stóp: jak się nie zarazić
Długotrwałe noszenie zakrytych, nieprzewiewnych butów oraz skarpet ze sztucznych tkanin, ale także chodzenie boso na basenie, w saunie czy na siłowni może skończyć się grzybicą stóp – ostrzega ekspert allecco.pl.
- Jak zarażasz się grzybicą
- Jak nie zarazić się grzybicą
- Jak walczyć z grzybicą
Grzybica stóp to powszechny, choć wstydliwy temat. W końcu zmiany skórne są niezbyt estetyczne, a dodatkowo grzybica kojarzy nam się z brakiem higieny, choć nie zawsze słusznie. Warto zatem wiedzieć, jak jej zapobiegać i co zrobić, kiedy już się pojawi.
Jak zarażasz się grzybicą
Grzybica stóp to choroba zakaźna, wywoływana przez różne gatunki grzybów. Oznacza to, że zarażamy się poprzez kontakt z powierzchniami lub przedmiotami, na których te grzyby się znajdują. Jednak sama ich obecność to nie wszystko – grzyby potrzebują do rozwoju przede wszystkim ciepłego i wilgotnego środowiska.
Uzbrojeni w te informacje możemy z łatwością wymienić zachowania, których należy unikać, jeśli nie chcemy nabawić się grzybicy stóp. Bez wątpienia są to:
- długotrwałe noszenie zakrytych, nieprzewiewnych butów (na przykład gumowych) oraz skarpet ze sztucznych tkanin;
- nieprzestrzeganie higieny;
- nadmierna higiena stóp (prowadzi do niszczenia warstwy rogowej naskórka, a więc jednego z elementów chroniących nieuszkodzoną skórę przed zakażeniami oraz do pozbywania się naturalnej flory bakteryjnej, również pełniącej funkcję ochronną przed infekcjami);
- chodzenie boso w takich miejscach jak basen, sauna, siłownia, publiczny prysznic;
- używanie cudzego obuwia;
- współdzielenie przyrządów higienicznych, na przykład ręcznika, pumeksu czy tarki do stóp z innymi osobami.
Jak nie zarazić się grzybicą
Jest też kilka dobrych nawyków, które warto wyrobić, by zminimalizować ryzyko zakażenia się grzybicą. Chodzi o:
- zakładanie własnych klapków w publicznych prysznicach, siłowniach, basenach i saunach;
- dokładne wycieranie stóp po kąpieli własnym ręcznikiem, zwłaszcza między palcami;
- przycinanie krótko paznokci u stóp – uwaga na zranienia! Skaleczenie może ułatwić grzybom wniknięcie do naszego ciała, dlatego zawsze trzeba zachować ostrożność przy obcinaniu paznokci;
- dbanie o higienę narzędzi używanych do pielęgnacji stóp – zwłaszcza w gabinetach kosmetycznych należy zwrócić uwagę na to, by takie narzędzia były jednorazowe.
Jak walczyć z grzybicą
Ryzyko zakażenia grzybicą można zminimalizować, ale niestety nigdy nie będzie ono równe zeru. Co zatem zrobić, kiedy już wystąpią pierwsze objawy grzybicy: swędzenie, ból, zmiany skórne na stopach? Przede wszystkim trzeba działać szybko! Im wcześniej włączymy leczenie, tym większa szansa na zablokowanie rozwoju choroby i szybki powrót do zdrowia.
W aptekach dostępne są maści i kremy z lekami przeciwgrzybiczymi bez recepty, które powinny poradzić sobie z małymi zmianami skórnymi na wczesnym etapie. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem – przede wszystkim potwierdzi on lub wykluczy diagnozę, a także może zastosować silniejsze maści przeciwgrzybicze niż te dostępne bez recepty.
W większości sytuacji leczenie miejscowe prowadzi do ustąpienia objawów już po 2-4 tygodniach, ale wymaga to wytrwałości i konsekwencji ze strony pacjenta. Nieleczona albo niewłaściwie leczona grzybica szybko się rozprzestrzenia, a wówczas koniecznie mogą się okazać leki doustne, które nie są obojętne dla naszego organizmu.
Życzę zdrowia!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni