PMS (premenstrual syndrome) to problem dotyczący wielu kobiet. Jak rozpoznać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i jak sobie z nimi radzić za pomocą preparatów dostępnych w aptece bez recepty? Radzi ekspert allecco.pl.
Ból brzucha: co może oznaczać?
Ból brzucha po przejedzeniu nie należy do rzadkości. Jakie są jego przyczyny, kiedy można sobie pomóc domowymi sposobami, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza, bo może być niebezpieczny – radzi ekspert allecco.pl
- Ból brzucha po jedzeniu
- Co może oznaczać ból?
Ból brzucha po jedzeniu
Zacznijmy od możliwych przyczyn bólu brzucha występującego po jedzeniu. Zwykłe przejedzenie też może być jednym z powodów: mamy wtedy uczucie bardzo pełnego brzucha, a ulubioną aktywnością życiową staje się wówczas leżenie. Taki ból ma jednak niewielkie natężenie (w zasadzie jest to raczej dyskomfort niż ból) i zwykle szybko mija. Dlatego nie należy się nim przesadnie martwić.
Jeśli jednak uczucie przepełnienia pojawia się w bardzo krótkim czasie po jedzeniu i po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu, powinna nam się w głowie zaświecić czerwona lampka. Może to oznaczać obecność przeszkody w przewodzie pokarmowym, stan zapalny lub zaburzenia trawienia i wchłaniania. Należy być bardzo czujnym, jeśli zauważymy takie dolegliwości. Nie są one specyficzne dla konkretnej choroby, więc jeżeli już wystąpią, warto udać się do lekarza, który pomoże ustalić, co jest przyczyną takich objawów. Warto też zastosować dietę lekkostrawną i dbać o odpowiednie nawodnienie.
Co może oznaczać ból?
Co może oznaczać ból, w zależności od jego rodzaju i lokalizacji? Jeśli ból jest:
- palący, piekący, zlokalizowany w górnej części brzucha, pod mostkiem – istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy nadżerki lub wrzody żołądka albo dwunastnicy. Czasem bólowi mogą w tej sytuacji towarzyszyć nudności, wymioty, zgaga lub odbijanie. Według niektórych źródeł można rozróżnić, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka czy dwunastnicy na podstawie tego, jak pokarm wpływa na ból. Jeśli nasila się on tuż po jedzeniu, wtedy mówimy o wrzodach żołądka. Jeśli natomiast posiłek łagodzi dolegliwości, możemy podejrzewać wrzody dwunastnicy. Leczenie polega przede wszystkim na unikaniu ostrych i tłustych potraw, a także na przyjmowaniu doustnych leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego. Trzeba jednak pamiętać, że żadnego leku nie należy stosować dłużej bez konsultacji z lekarzem, a nawet, jeśli dolegliwości ustąpią, należy zwrócić się do specjalisty w celu rozpoznania choroby i włączenia odpowiedniego leczenia.
- Kłujący, nagły, ostry, zlokalizowany z prawej strony przy żebrach, czasem promieniujący do prawej łopatki – całkiem możliwe, że mamy do czynienia z kamicą żółciową. Objawy występują zwłaszcza po tłustych pokarmach, a więc smażone ryby, pierożki z zasmażką czy sałatki z majonezem jak najbardziej mogą powodować dolegliwości. Oprócz bólu doskwierać nam może wtedy gorączka, dreszcze, wymioty oraz zmiana zabarwienia moczu i stolca. W takim przypadku można zastosować leki rozkurczowe (zawierające hioscynę lub drotawerynę), a także środki przeciwbólowe takie jak metamizol, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Tutaj również jednak nie można zapomnieć o wizycie u lekarza – zwłaszcza jeśli objawy wystąpiły pierwszy raz w życiu lub mają wyjątkowo duże natężenie.
- Gniotący, umiejscowiony z prawej strony przy żebrach ból , może dotyczyć całej górnej części brzucha, z towarzyszącym osłabieniem, nudnościami i wymiotami, a dodatkowo występujący u osoby z czynnikami ryzyka zawału serca (otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów) – to może być tak zwana maska brzuszna zawału serca! Są to objawy, które łatwo pomylić z tymi z przewodu pokarmowego, dlatego zawsze należy zachować czujność w przypadku wystąpienia takich dolegliwości i bezzwłocznie udać się do lekarza, który zleci wykonanie EKG i odpowiednich badań z krwi i postawi ostateczną diagnozę.
Przyczyn bólu brzucha po jedzeniu jest wiele, zdecydowanie zbyt wiele, by opisać je wszystkie w jednym artykule. Z tego właśnie powodu jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące, nietypowe objawy, nie powinniśmy leczyć się na własną rękę. Należy wówczas szukać pomocy lekarza, gdyż może się okazać, że z pozoru błahe dolegliwości oznaczają poważną chorobę.
Bądźcie czujni, życzę zdrowia!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni