OpisSyrop stosuje się w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia (niezwiązanego zzalegamem wydzieliny w drogach oddechowych).
DawkowanieDorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 5 ml syropu Acodin 300 do 4 razy na dobę.
DziałanieDekstrometorfan wykazuje działanie przeciwkaszlowe, hamuje odruch kaszlowy przez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu).
Dekspantenol odgrywa rolę w procesie regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.
Działania niepożądaneDziałania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): lekka senność, zawroty głowy i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
Ponadto po wprowadzeniu leku do obrotu odnotowano następujące działania niepożądane, których częstość występowania jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): skórne reakcje alergiczne, takie jak wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i błon śluzowych, mogący obejmować drogi oddechowe i wtedy zagrażać życiu), trudności w oddychaniu i reakcja anafilaktyczna (ciężka i zagrażająca życiu reakcja alergiczna). W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza; zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie; ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci; objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.
SkładSubstancjami czynnymi leku są dekstrometorfanu bromowodorek i dekspantenol.
5 ml syropu zawiera 15 mg dekstrometorfanu bromowodorku 150 mg dekspantenolu.
Pozostałe składniki to: karmeloza sodowa, gliceryna, sacharoza, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencja malinowa spożywcza, woda oczyszczona.
PrzeciwwskazaniaNie stosować leku Acodin 300:
jeśli pacjent ma uczulenie na dekstrometorfan, dekspantenol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (niektóre leki stosowane w depresji, chorobie Parkinsona) lub przyjmował takie leki w ciągu ostatnich 14 dni,
jeśli u pacjenta występuje niewydolność oddechowa lub istnieje ryzyko jej wystąpienia.
jeśli pacjent choruje na astmę oskrzelową.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.