Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Jak wybrać tabletki na alergię?


Przesilenie wiosenne to epidemia alergików. Pąki, pylenie traw, drzew i krzewów to istny koszmar, który objawia się najczęściej kichaniem, katarem, łzawieniem z oczu i wysypką. Jak radzić sobie z tymi dokuczliwymi objawami alergii? Po jakie leki i preparaty na tę dolegliwość sięgnąć?

Alergia to schorzenie, które dotyka ogół populacji w każdym wieku. Owa przypadłość jest chorobą przewlekłą i choć nie można jej wyleczyć, to terapia powinna być systematyczna – tak aby zmniejszyć jej objawy. Jednym z wielu leków przeciwalergicznych są tabletki, które są ogólnie dostępne w aptekach i łatwe w dozowaniu.

Jakie tabletki na alergię wybrać?


Trudno jest wybrać jeden lek przeciwalergiczny, rynek jest bardzo nasycony różnymi preparatami. We współczesnym świecie najczęściej stosowanymi preparatami stosowanymi na alergię stały się tabletki, które skutecznie zmniejszają dolegliwości związane z alergią. Wiele z tych środków to leki przeciwhistaminowe (antyhistaminowe), dostępne bez recepty. Są to preparaty zawierające: cetyryzynę, loratadynę, lewocetyryzynę, desloratadynę, feksafonadynę oraz leki obkurczające naczynia krwionośne.


Na polskim rynku jest szeroki wybór preparatów na alergię, lecz który wybrać? Decydując się na konkretny lek na alergię należy uwzględnić: postać leku, wiek osoby chorej i inne choroby towarzyszące. To wszystko po to, aby zminimalizować interakcje z innymi lekami oraz ewentualny koszt leczenia.

We współczesnych kuracjach przeciwalergicznych dominującą rolę odgrywają leki tzw. drugiej generacji, które oprócz swoistego działania antyalergicznego, wykazują działanie przeciwzapalne. Na naszych półkach dostępne są leki zawierające ceteryzynę, np. Alerzina i loratadynę, np. Loratan pro. Choć leki te charakteryzują się szybkim i długim czasem działania, to ich objawem niepożądanym może być senność, dlatego osoby przyjmujące te leki nie powinny prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn.

Coraz częściej stosowanymi preparatami przeciwhistaminowymi są tzw. „nowsze leki II-giej generacji” takie jak lewoceryryzyna, deloratadyna, np. Hitaxa Fast. Podczas ich stosowania rzadziej występują działania niepożądane, dlatego chętniej są przyjmowane przez pacjentów. Do tej grupy zaliczamy również feksyfenadynę, np. Allegra, która nie ma działania uspokajającego – nie usypia i nie otumania, przez co może być stosowana u pacjentów, którzy muszą wykonywać zadania wymagające koncentracji.

Rozważając kurację lekami zmniejszającymi przekrwienie i obrzęk nosa, należy wspomnieć o pseudoefedrynie, która między innymi obkurcza naczynia krwionośne przez co możemy swobodnie oddychać. Podczas stosowania tego typu leków należy pamiętać, że lek ten może powodować przyśpieszoną akcję serca i nadpobudliwość. Najczęściej pseudoefedryna jest łączona z cetyryzyną lub loratadyną, np. Claritine Activ – dzięki połączeniu dwóch składników uzyskujemy dwukierunkowość kuracji.

W leczeniu alergii wyróżniamy też leki pochodzenia roślinnego takie jak: Alerbon, Allergocaps czy Sinulargen. Preparaty te wspomagają organizm w walce z alergią jako uzupełnienie codziennej diety, zmniejszając objawy reakcji alergicznej oraz wzmacniają układ odpornościowy.

Leki na alergię – jaka postać, jak stosować?


Podczas leczenia należy również wziąć pod uwagę postać danego leku, wyróżniamy: tabletki, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej oraz tabletki o przedłużonym uwalnianiu:

  • Tabletki – najczęściej stosowania postaci leku; substancja czynna uwalnia się szybko, po rozpuszczeniu bezpośrednio w żołądku, przez co często może podrażniać delikatną ścianę żołądka. Należy pamiętać, że tabletek nie należy rozgniatać, chyba że producent zaleca inaczej.
  • Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej – niepowlekane tabletki, które po umieszczeniu w ustach rozpadają się w ciągu 30 sekund do 3 minut. Natychmiastowe rozpuszczenie w ślinie eliminuje konieczność popijania wodą. Wyróżniamy tutaj desloratadynę, np. Aleric Deslo Active.
  • Tabletki o przedłużonym uwalnianiu – postać w której lek uwalnia się w całym układzie pokarmowym – bardzo powoli od 8 do 12 godz. Takie dawkowanie ma na celu rzadsze podawanie preparatu i utrzymanie stałego poziomu leku przez cały okres kuracji, co zmniejsza objawy niepożądane wynikające z wahania stężeń leku.

Należy pamiętać, że leki antyalergiczne powinno się stosować nie dłużej niż 7-10 dni, dlatego jeśli objawy nie ustępują lub co gorsza nasilają się, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty (alergologa).

Choroby alergiczne zasadniczo pogarszają jakość życia. Natomiast szybkie rozpoznanie, rozpoczęcie odpowiedniego leczenia oraz systematyczność spowoduje, że komfort życia ulegnie znacznej poprawie.

tech. farm. Dorota Nowak

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?

Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?

0
Seniorzy, częściej niż osoby młode lub w średnim wieku, są narażeni na brak witamin oraz makro- i mikroelementów. Jest to spowodowane m. in. utratą apetytu, wieloma schorzeniami towarzyszącymi, spadkiem funkcjonalności układu trawiennego czy nieodpowiednim nawodnieniem. Rodzina, chcąc wzmocnić babcię i dziadka, często udaje się do apteki w celu nabycia preparatu zawierającego witaminy dla seniorów. Jak umiejętnie wybrać suplement, który nie zaszkodzi i nie będzie kolidował z danymi schorzeniami czy lekami? Oto kilka wskazówek.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
00,00 zł